11.10.2023 / 17:05 BiH - Foto

Protest protiv femicida u Sarajevu, Tuzli, Mostaru...

U jeku porasta slučajeva femicida u Bosni i Hercegovini, ljute i zabrinute građanke/građani, ženske aktivističke formalne i neformalne grupe i svi koji odbijaju da šute u Bosni i Hercegovini, održale su proteste pod sloganom NITI JEDNA VIŠE!

 

Protesti su u isto vrijeme održani u nekoliko bosanskohercegovačkih gradova, između ostalih, i Sarajevu i Mostaru.

Oko 50 žena okupljenih na protestu protiv femicida u Mostaru poručuju kako su razočarane jer sistem nema nikakav odgovor, način kako zaštitit ženu žrtvu nasilja. Na trgu slobode u Tuzli okupilo se stotinjak osoba, pretežno žena koje traže sigurnije i zdravije okruženje za žene.

Organizatori navode nekoliko razloga zbog kojih organizuju proteste. Zato što je 48% žena u Bosni i Hercegovini pretrpjelo seksualno i rodno zasnovano nasilje. Zato što se u 84% slučajeva nasilje u porodici i intimnim vezama nikada ne prijavi. Zato što oko 70% istraga slučajeva prijavljenih nadležnim tužilaštvima bude obustavljeno. Zato što su radi blage kaznene politike mnoge od njih, njihova djeca i najbliži izloženi stalnom i brutalnom nasilju. Pakao koji završava premlaćivanjem do smrti – uživo.

Zato što nam je dosta da gledamo kako broj žrtava raste iz mjeseca u mjesec, dok se nasilje nad ženama i djevojčicama općenito doživljava ili kao privatni problem ili ono za što su „same krive“, jer imaju „dug jezik“, jer im je „dekolte previše otvoren“, jer se „prave pametne“, jer su „izabrale pogrešnog čo'eka“, „ko im je kriv“!

Ženska mreža nevladinih organizacija pripremila je set zahtjeva koje će uputiti odgovornim institucijama, pravosuđu, i vlastima na svim nivoima u Bosni i Hercegovini.

Tražimo hitnu i djelotvornu reakciju odgovornih institucija na svim nivoima u Bosni i Hercegovini, te korjenitu promjenu u svim društvenim sferama gdje se ovakva uvjerenja, oblici svijesti i prakse potiču, zataškavaju, ili prećutno odobravaju. Svaki naredni slučaj femicida je odgovornost cijelog društva, poručuju organizatori.

To se odnosi na podređenost žena u porodici ili društvu, na nasilje nad ženama – seksualno, fizičko, psihološko, ekonomsko, a posebno nakon tragičnih slučajeva u zadnje vrijeme kao što je bilo monstruozno augustovsko ubistvo Nizame Hećimović u Garadačcu.

Jadranka Milićević iz Fondacije "Cure“ i članica Ženske mreže Bosne i Hercegovine u izjavi novinaria na skupu u Sarajevu je naglasila primjer nedavnog ukidanja presude od 35 godina zatvora muškarcu koji je ubio suprugu.

Prema njenim riječima, presuda je bila svijetli primjer da postojeći zakoni propisuju visoke kazne nasilnicima, ali uslijedilo je razočarenje - ukidanje presude i vraćanje u ponovni postupak.

Učesnici protesta u Sarajevu i više drugih gradova nose transparente s ispisanim porukama kao što su "Stop femicidu!“, "Ubio je ženu jer je – žena!“ i slično.

Žele potaknuti žene i sve žrtve porodičnog nasilja da prijavljuju nasilje odnosno nasilnike uprkos društvenoj stigmi i strahu da neće dobiti odgovarajući zaštitu.

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo