India Times javlja da su demonstranti zapalili kuću u vlasništvu porodice Rajapaksa te kuće nekoliko parlamentarnih zastupnika.
Također, agencija AFP javlja kako su se iz kuće Mahinda Rajapakse čuli pucnji te da je policija izvijestila kako je najmanje pet osoba poginulo u neredima.
Ostavka premijera uslijedila je nakon što je uveden policijski sat u cijeloj zemlji nakon nasilja na velikom protestu u Colombu, gdje su provladine pristaše napale protestante, a policija je odgovorila suzavcem i vodenim topovima.
Ostavku Mahinde Rajapakse je navodno na posebnom sastanku u petak zatražio njegov brat, predsjednik Gotabaya Rajapaksa, u pokušaju da smiri protestante.
Učesnici protesta traže da oba člana moćne političke dinastije Rajapaksa u Šri Lanki odu s dužnosti zbog lošeg rukovođenja privredom i dovođenja zemlje u najgoru financijsku krizu od početka nezavisnosti.
Mahinda Rajapaksa, koji je cijelo desetljeće obnašao dužnost predsjednika između 2005. i 2015. godine, navodno se nije želio povući, ali je u ponedjeljak na Twitteru objavio: “Odmah sam predsjedniku podnio ostavku na mjesto premijera”.
Ova ostavka je posljednji ustupak obitelji Rajapaksa pred dugotrajnim protestima i bijesom nezadovoljnih građana.
Predsjednik je nedavno pristao ukinuti amandman na ustav koji je koncentrirao vlast u njegovim rukama i odlučio vratiti vlast parlamentu.
Ostali članovi porodice Rajapaksa, koji su prethodno imali funkcije u vladi, također su odstupili, a predsjednik je jedini preostali član obitelji koji je još uvijek na vlasti.
Gotabaya Rajapaksa, poznat kao Gota, više puta je rekao da neće podnijeti ostavku na mjesto predsjednika, uprkos glasnom zahtjevu demonstranata "Idi kući".
@PresRajapaksa residence in Kurunagala set on fire.#srilanka #ProtestLK #GotaGoGama #අරගලයටජය #lka pic.twitter.com/akHncYwXFv
— lucias (@mdlucias) May 9, 2022
Ostavka Mahinde Rajapakse znači da će vlada Šri Lanke biti raspuštena.
Očekuje se da će Gotabaya Rajapaksa, koji ostaje obavljati izvršnu vlast, pozvati članove svih političkih stranaka da formiraju međustranački kabinet, koji je opisan kao "vlada jedinstva", u nastojanju da osigura političku stabilnost u atmosferi široko rasprostranjenih antivladinih protesta, prenosi Jutarnji.hr.
(Vijesti.ba)