Evropska komisija pokrenula je bitke protiv nekih od najvećih imena Silicijske doline, propitujući njihov odnos prema konkurenciji, porezne aranžmane i zaštitu podataka te izričući u nekim slučajevima rekordne kazne.
Reuters je probrao nekoliko najvećih protumonopolskih i regulatornih postupaka koje EU vodi protiv tehnoloških divova.
Amazon
Europska komisija optužila je Amazon da narušava pravila ravnopravnog natjecanja na tržištu internetske maloprodaje i otvorila istragu o sumnjama da internetski div koristi podatke neovisnih trgovaca koje ugošćava na svojoj platformi kako bi im uspješnije konkurirao.
U odvojenoj istrazi provjerit će osigurava li Amazon povlašteni tretman svojim maloprodajnim ponudama i onima trgovaca koji koriste njegove usluge logistike i isporuke.
Google
Od 2010. i prve istrage Europska unija zauzima posebno istaknuto mjesto među regulatorima koji temeljito provjeravaju prigovore da Alphabetov Google krši propise o ravnopravnom tržišnom natjecanju.
Popularnoj tražilici u tri odvojena slučaja u zadnje tri godine prijete kazne u ukupnom iznosu većem od 8.2 milijarde eura, premda ih nastoji osporiti.
Europska komisija odredila mu je 2017. kaznu u iznosu od 2.4 milijarda eura zbog favoriziranja vlastite usluge za usporedbu cijena na štetu manjih europskih konkurenata.
Godine 2018. izrečena mu je rekordna kazna od 4.34 milijarda eura zato što je koristio svoj operativni sustav za mobilne uređaje Android da bi blokirao konkurente.
Prošle godine europski regulatori odrezali su mu kaznu od 1.49 milijardi eura zbog zloupotrebe dominantne uloge u internetskom oglašavanju.
Apple
Apple je pod istragom zbog usluge App Store i sustava mobilnog plaćanja Apple Pay.
Istraga je pokrenuta nakon prošlogodišnje tužbe švedskog servisa za streaming glazbe Spotify, koji tvrdi da Apple nepravedno ograničava konkurenciju vlastitim glazbenim streaming servisom Apple Music.
U ožujku ove godine jedan je manji konkurent podnio sličnu pritužbu u vezi e-knjiga i audioknjiga.
Povjerenica EU za zaštitu tržišnog natjecanja Margrethe Vestager također je stavila Apple u središte europskih nastojanja da američki tehnološki divovi plaćaju veće poreze. U rujnu se žalila na presudu Suda EU kojom je poništena njezina odluka da Apple mora Irskoj platiti 13 milijardi eura poreznog duga, u povijesnom slučaju u sklopu borbe Europske komisije protiv izbjegavanja poreza.
Facebook
Europska komisija objavila je u prosincu prošle godine da istražuje kako Facebook prikuplja i monetizira podatke, otvorivši time novu bojišnicu nakon istrage o njegovoj internetskoj trgovini Marketplace.
Broadcom
Američki proizvođač čipova Broadcom pristao je u listopadu razvrgnuti ekskluzivne ugovore s proizvođačima televizora i internetskih modema, nagodivši se s Komisijom, čime je završena 12-mjesečna istraga i zaključeno je da nisu utvrđene nikakve povrede propisa.
Qualcomm
Qualcomm je u veljači objavio da EU istražuje krši li on pravila tržišnog natjecanja, koristeći dominantnu poziciju na tržištu čipova za 5G modeme.
Komisija je u srpnju prošle godine izrekla Qualcommu kaznu od 242 milijuna eura zbog blokiranja jednog konkurenta na tržištu prije deset godina.
Godine 2018. odrezala mu je kaznu od 997 milijuna eura zato što je proizvođaču iPhonea Appleu platio da koristi samo njegove čipove.
(Vijesti.ba / Hina)