... a u podzemnoj garaži Iduna centra, koje se smatra žarištem zaraze, počela su testiranja.
Glavni krivac za ovo su, prenosi Tagesspiegel, romske porodice smještene u kompleksu Iduna koje su slavile ramazanski Bajram. Iz gradske uprave su saopštili da je većina sudionika proslave porijeklom iz bivše Jugoslavije, odnosno Kosova. Mnoge porodice još uvijek čekaju na dokumente za boravak u Njemačkoj i njihov ostanak u toj zemlji nije osiguran, prenosi Tagesspiegel.
Međutim, romske porodice se bune protiv optužbi i tvrde da nikakve bajramske proslave nije bilo.
U petak je na Facebooku jedan od muškaraca iz okrivljenih romskih porodica, koji nije htio da otkije svoje ime, napisao da nije bilo nikakvih privatnih proslava povodom Bajrama. Samo „nekoliko ljudi" se okupilo u obližnjoj džamiji, napisao je on i dodao da su se u džamiji poštovala sva pravila držanja odstojanja i druga higijenska pravila.
"'Nutli pacijent' ne dolazi iz naše porodice, nego iz porodice druge nacionalnosti koja živi u Iduna centru i zato se krivica ne treba prebacivati na nas", navodi on.
Podrška na Facebooku je došla i od predstavnika Mreže za borbu protiv diskriminacije Roma. Prema njihovim navodima takođe se nije održala nikakva proslava Bajrama. Takozvani nulti pacijent koji je zaražen koronom je čovjek koji nema veze sa „velikim romskim porodicama" kako se navodi u medijima.
On se nije držao pravila karantina i nekoliko puta je napustio zgradu, navodi se dalje. Ostali stanovnici, uključujući i romske porodice više puta su upozoravali vlasti da zaražena osoba ne poštuje karantin, ali vlasti u početku nisu reagovale. Prema njihovim navodima, ta osoba dolazi iz Afrike. "Identifikovan je kao 'nulti pacijent' samo zbog naših upozorenja", kaže čovjek kojeg svi zovu "Jojo" i koji je ovih dana postao neka vrsta glasnogovonika romskih stanovnika Iduna centra.
"Grad nije odgovorio na upozorenja stanovnika da se on ne pridržava pravila karantina i sada za vlastiti neuspjeh krive stanovnike Iduna centra", žali se romska mreža, a prenosi list Tagesspiegel. Ni u jednom trenutku nije bilo pokušaja pronalaženja rješenja zajedno sa onima koji su pogođeni ovim događajem, dodaju.
Prema navodima iz Mreže, stanovnici kompleksa zgrada su svoj život sami organizovali tako da su oni koji su bili pozitivni na test živjeli u jednom stanu, a oni koji su zdravi, živjeli u drugom stanu.
Reakcija iz AfD-a
Njemački političari su također reagovali na dešavanja u Gottingenu. Jens Kestner iz stranke Alternativa za Njemačku je komentarisao u izjavi za medije i pri tome mu je bilo svejedno o kojoj se manjini radi: "Očigledno bezobrazno i glupo ponašanje velikih arapskih porodica".
Herbert Heuss iz Centralnog vijeća za Rome i Sinte u Njemačkoj izjavio da se nije tako napadalo na baptiste ili Nijemce u Berlinu koji su nedavno na minimalnoj udaljenosti jedni od drugih bili u gumenim čamcima na rijeci Spree. "Sada napraviti žrtveno jagnje od Roma u Gottingenu je pogrešno i stigmatizira cijelu manjinu", navodi on za T-Online.
Na konferenciji za novinare u petak popodne, iz uprave grada Gottingena su naglasili da nema razloga da se sumnja da su se zaista dešavale porodične proslave o kojima su izvijestile osobe s kojima su razgovarali. S obzirom na skučene životne uslove u zgradi i mnogobrojnu djecu koja tamo žive, barem je teoretski moguće da je i bez velikih proslava došlo do velike zaraze među stanovnicima. Ipak, to se teško može provjeriti.
Trenutno se vrši testiranje svih 605 stanovnika kompleksa zgrada. Testiranje još uvijek dobrovoljno, a iz uprave navode da su svi do sada dobro sarađivali. Ipak, radi sigurnosti, proces testiranja je osiguran od strane 30 policajaca.
(Vijesti.ba / DW)