Na otocima Lesbos, Samos i Chios pokrenut je generalni štrajk, koji je doveo do prekida javnih službi, dok su ulične demonstracije planirane tokom dana.
- Želimo da nam se naši otoci vrate, želimo da nam se vrate naši životi – glavna je parola protesta.
U najvećem logoru Moria na otoku Lesbos smješteno je više od 19.000 tražioca azila u logoru kapaciteta za prihvat 2.840 ljudi.
Situacija je podjednako teška na ostalim otocima, a životne uslove u njima često su kritikovale grupe za ljudska prava i medicinske humanitarne agencije.
Vlada je u novembru objavila planove izgradnje većih logora na Lesbosu, Chiosu, Samosu, Kosu i Lerosu, gdje boravi ukupno 42.000 migranata i izbjeglica, i u njima često izbiju nasilni incidenti.
Planovima se, međutim, snažno protive lokalni zvaničnici, koji žele manje logore nakon što su primili hiljade tražilaca azila u proteklih pet godina.
Grčka je u prošloj godini ponovo postala glavna ulazna tačka u Evropu za migrante i izbjeglice od kojih mnogi bježe pred ratom i siromaštvom u subsaharskoj Africi, južnoj Aziji i Siriji.
Agencija UN-a za izbjeglice zabilježila je više od 55.000 dolazaka morskim putem i više od 14.000 preko kopnene granice s Turskom.
Samo je malom dijelu njih dopušten ulazak na grčko kopno, dok ostali provode mjesece u logorima, čekajući na ishod razmatranja njihovih molbi za azilom, prenosi AFP.
(Vijesti.ba / FENA)