24.02.2026 / 17:35 Ekonomija - Agencija za statistiku BiH

Proizvođačke cijene u niskogradnji u BiH porasle 4,9 posto u 2025. godini

Proizvođačke cijene u niskogradnji u BiH porasle 4,9 posto u 2025. godini
Foto: FENA

Ukupni indeks proizvođačkih cijena u građevinarstvu - niskogradnji, u Bosni i Hercegovini u 2025. godini bilježi rast od 4,9 posto u odnosu na 2024. godinu.

Prema vrsti građevinskih radova, u tom periodu zabilježen je rast indeksa za radove na objektima niskogradnje. Cijene radova na magistralnim cestama porasle su za 3,6 posto, dok je rast indeksa za radove na autoputevima iznosio 4,7 posto. Radovi na mostovima bilježe povećanje od 4,5 posto, a najveći rast zabilježen je kod radova na tunelima, gdje je indeks proizvođačkih cijena porastao za 5,1 posto, podaci su Agencije za statistiku BiH.

Podaci ukazuju na rast troškova u sektoru niskogradnje, što može imati utjecaj na planiranje i realizaciju infrastrukturnih projekata u BiH u narednom periodu.

 

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo