Obnovljena Hadži Balina džamija u Brankovcu danas je, nakon podne-namaza, svečano otvorena u prisustvu velikog broja građana Mostara, džematlija mostarskih džemata i zvaničnika izvršne i zakonodavne vlasti u Hercegovini.
Njena obnova, kako je to istakao direktor Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH dr. Senaid Zajimović, nadilazi puku obnovu građevine, s obzirom na to da je ona i svjedočanstvo povratka pravde, dostojanstva i duhovnog kontinuiteta.
– Džamija je historijski znak prisutnosti muslimana u ovom gradu. Ona je simbol ustrajnosti, postojanosti i vjere, pa čak i onda kada je nasilno srušena, 1950. godine, iako je bila potpuno očuvana. Tada se rušilo s ciljem da se izbriše trag, da se utiša glas. Danas, mi vraćamo taj glas – kazao je Zajimović.
Hadži Balina džamija, s istoimenom medresom i mektebom, izgrađena je 1612. godine, a njeni temelji otkriveni su arheološkim iskopavanjima 2010. godine. Prvobitno je bila bez munare, koju je uz nju 1762. dogradio drugi vakif Osman-ef. Golić. Obnovljena je sredstvima Generalne direkcije Vakufa Republike Turske. Uz tursku firmu Bilsa d. o. o., radove na njoj izvršila je građevinska firma "Građevinar Fajić" iz Mostara.
Obnovom džamije, staroj mostarskoj mahali Brankovac vraćen je duhovni i kulturni simbol. Prepoznatljiv pečat u historijskom kontinuitetu ove džamije ostavile su generacije ulemanske porodice Karabega, pa se često imenovala i kao Karabegova džamija.
– Hadži Balin vakuf pratila je teška sudbina, oduzimanja i zatiranja kroz prethodne sisteme vlasti. No, ostala je njegova plemenita srčika da svjedoči o neuništivosti vakufa. Nalazimo to i u slučajevima otetih i uzurpiranih vakufa, koji su nadživjeli njihove otimače i uzurpatore, nepravedne političke sisteme i zakone, da su milošću Božijom danas oplemenjeni i u funkciji onoga za što su ih njihovi vakifi zavještali – u svom obraćanju naglasio je mostarski muftija dr. Salem-ef. Dedović.
Rekonstrukcija i izgradnje vakufa na prostoru Bosne i Hercegovine, među kojima je i Hadži Balina džamija, kako je to na svečanom otvorenju istakao Sinan Aksu, direktor Generalne direkcija vakufa Turske, predstavlja most između prošlosti i budućnosti.
– Zaštita naslijeđa, emaneta naših predaka znači oživljavanje temeljnog duha naše civilizacije. Svi ovi napori su izraz našeg dubokog poštovanja prema duhovnim vrijednostima naše bosanskohercegovačke braće – rekao je Aksu, dodavši da je svaka obnovljena džamija poziv na ponovni uzlet čistog monoteizma, a svaka obnovljena tekija mjesto mira koje se svojim smirajem obraća ljudskim srcima.
Na svečanosti je govorio i zamjenik reisul-uleme Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini, prof. dr. Enes-ef. Ljevaković, koji je istakao da je ovo veliki trenutak za mostarske muslimane.
Također, podsjetio je i na historijski značaj vakufa, te zahvalio Vakufskoj direkciji, Muftijstvu mostarskom i Medžlisu Islamske zajednice Mostar na uloženom trudu da ova džamija bude obnovljena i vraćena muslimanima i muslimankama na korištenje.
Obnova džamije realizirana je uz pomoć Generalne direkcije vakufa Republike Turske, kojoj je Ljevaković uputio posebnu posebnu zahvalnost, te zamolio goste iz Turske da zahvalnost prenesu i turskom predsjedniku Redžepu Tajipu Erdoganu, kao i turskom narodu na sveukupnoj pomoći u obnovi, renoviranju i revitalizaciji naše baštine, posebno džamija i tekija iz osmanskog perioda.
– Na kraju, uz zahvalnost Vakufskoj direkciji, uvaženom direktoru i njegovim saradnicima na predanom i posvećenom radu, na velikom trudu i zalaganju u oblasti revitalizacije, obnove i zaštite starih vakufa, kao i osnivanja i podizanja novih vakufa raznovrsnih namjena, želim da istaknem i velike napore koje ulažu Muftijstvo mostarsko i Medžlis Mostar na planu obnove i razvoja vakufa na ovom dijelu naše domovine, posebno kada je riječ o borbi za Lakišića vakuf i nastojanju da se ovaj vakuf, makar u dijelu u kojem je to moguće, vrati u posjed Islamske zajednice radi realizacije planiranog vakufskog projekta. Apeliramo na gradsku i kantonalnu vlast da to omogući i tako makar malo ublaži veliku nepravdu učinjenu ovom vakufu – poručio je zamjenik reisul-uleme.
Džamiju su presijecanjem vrpce svečano otvorili zamjenik reisul-uleme Islamske zajednice u BiH dr. Enes-ef. Ljevaković, muftija mostarski dr. Salem-ef. Dedovića, direktor Generalne direkcije vakufa Turske Sinan Aksu, direktor Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH dr. Senaid Zajimović i predsjednik Izvršnog odbora Medžlisa Mostar mr. Džafer Alić.
(Vijesti.ba/MINA)