Sarajevo je domaćin 42. Balkanske matematičke olimpijade (BMO 2025), jednog od najznačajnijih međunarodnih takmičenja za srednjoškolce iz oblasti matematike.
Ceremonija otvaranja upriličena je danas u hotelu Hills na Ilidži, dok takmičenja počinju sutra.
Na BMO 2025 učestvovat će 24 tima iz 23 države. Predstavnici iz 11 država Balkana, članica Udruženja matematičara jugoistočne Evrope su Bosna i Hercegovina, Albanija, Bugarska, Kipar, Grčka, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Moldavija, Rumunija, Srbija i Turska.
Takmičit će se rame uz rame s timovima iz 12 gostujućih država a to su Alžir, Azerbejdžan, Francuska, Italija, Kazahstan, Kirgistan, Malezija, Saudijska Arabija, Turkmenistan, Uzbekistan i Velika Britanija.
Bosna i Hercegovina, kao domaćin, predstavit će se s dva tima.
Organizatori Olimpijade su Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo i Udruženje matematičara KS, a pokrovitelj je resorno Ministarstvo.
Ministrica za odgoj i obrazovanje KS Naida Hota-Muminović je kazala da je danas Sarajevo, sa ponosom, centar izvrsnosti regije.
"U njemu su se okupili mladi matematičari, a mi u njima vidimo buduće lidere koji će svojom pameću napraviti bolji svijet u kojem ćemo svi zajedno živjeti. BiH kao domaćin ima pravo na dva tima, to nam je domaćinska, konkurentska prednost, a budući da idu u Australiju na Svjetsku olimpijadu ove godine, ovo će im biti i vrsta trenažnog procesa", kazala je Hota-Muminović.
Ministrica je ponovila da su ovi mladi ljudi naši najbolji ambasadori u svijetu. "Prošle godine smo imali historijski uspjeh zlatnih medalja. Prva ekipa iz BiH otišla je na prvu matematičku olimpijadu iz opkoljenog Sarajeva. Do danas smo postali pravi brend na matematičarskoj takmičarskoj sceni", zaključila je ministrica Hota-Muminović.
Esmir Pilav, predsjednik Udruženja matematičara KS je kazao da se za ovu olimpijadu pripremaju već godinu dana.
"Ovo je jako bitno za BiH i razvoj matematike ovdje, da pokažemo da i mi možemo organizovati veliko takmičenje. Ovo je bitno i za naše takmičare, koji ostvaruju dobre rezultate širom svijeta, da jednom i oni budu domaćini", kazao je Pilav i podsjetio da je BiH prošle godine osvojila rekordan broj medalja sa takmičenja na međunarodnom nivou: 3 zlata, jedno zlato i dvije bronze, što je pobudilo i interes za matematiku kod mladih.
Udruženje matematičara KS od 2016. godine ima školu matematike za rad sa nadarenim učenicima na PMF-u, koju pohađa oko 200 učenika sedam mjeseci tokom godine, intenzivno se pripremajući za takmičenja koja dolaze.
Na ceremoniji otvaranja odata je počast za preminulog papu Franju, koji je danas sahranjen.
42. Balkanska matematička olimpijada okuplja mlade matematičke talente iz regije i svijeta, promovirajući znanje, akademsku izvrsnost i saradnju među državama.
Balkanska matematička olimpijada se organizuje od 1984. godine, a svake godine okuplja najtalentovanije srednjoškolce iz brojnih zemalja kako bi odmjerili znanje i razmijenili iskustva.
Ceremonija zatvaranja ovogodišnjeg izdanja takmičenja planirana je za 29. april.
Ovo nije prvi put da Sarajevo dočekuje matematičke olimpijce – 2022. godine uspješno je organizovana Juniorska balkanska matematička olimpijada (JBMO), što je bio snažan uvod u BMO 2025.
Bosna i Hercegovina ima dugu tradiciju učestvovanja na domaćim i međunarodnim matematičkim takmičenjima. Mladi matematičari godinama osvajaju nagrade i medalje, potvrđujući kvalitet obrazovanja i talenat koji ova zemlja njeguje.
Za organizaciju BMO 2025 izdvojeno je 327.372,44 KM, čime se potvrđuje opredijeljenost MOOKS-a za promociju znanja, međunarodne saradnje i podršku mladim talentima.
Pored takmičenja, za učesnike su planirani kulturni i edukativni sadržaji, izleti i gradske ture, kako bi upoznali Sarajevo i druge bosanskohercegovačke gradove te se povezali s vršnjacima iz cijelog svijeta.
(Vijesti.ba)