17.04.2025 / 23:36 Obrazovanje - UNSA

Klimatske promjene i zagađenje zraka - Nova publikacija i online resursi za edukaciju

Klimatske promjene i zagađenje zraka - Nova publikacija i online resursi za edukaciju
Foto: FENA
U Centru za interdisciplinarne studije Univerziteta u Sarajevu – prof. dr. Zdravko Grebo, danas je održana druga promocija publikacije „Klimatske promjene i zagađenje zraka“. Publikacija je nastala kao rezultat Ljetne škole održane u julu 2024. godine, uz podršku UNICEF-a.

Događaju su prisustvovali predstavnici akademske zajednice, nevladinog sektora i međunarodnih organizacija. Publikacija je dostupna sada i na bosanskom i engleskom jeziku, a učesnici su dobili njene besplatne primjerke.

Autori i urednici publikacije, prof. dr. Emina Hadžić i prof. dr. Nihad Fejzić, istakli su važnost edukacije i uključivanja mladih u teme zaštite okoliša. Kako su naveli, cilj publikacije je informisanje javnosti i poticanje na konkretne akcije.

- Glavni problem koji se obrađuje jeste pitanje klimatskih promjena, globalni fenomen sa kojim se čovječanstvo suočava u 20. i 21. stoljeću, a koji toliko ekološki prisutan i u Bosni i Hercegovini - izjavio je direktor Centra za interdisciplinarne studije Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Skrijelj.

Na promociji su govorili prof. dr. Samir Đug i prof. dr. Sabina Šerić-Haračić, koji su naglasili da ova publikacija obrađuje najaktuelnija pitanja sadašnjice interdisciplinarnog pristupa u borbi protiv klimatskih promjena i očuvanju zdravlja ljudi, te su kao poseban problem istakli zagađenje zraka u glavnom gradu BiH.

Govornici su istakli veliki uticaj klimatskih promjena na svakodnevni život, i postavili važno pitanje – šta kao društvo možemo učiniti da stanje bude bolje.

Poseban fokus stavljen je na mlade generacije, koje će u budućnosti donositi ključne odluke i promjene, uz naglašavanje značaja njihove edukacije i aktivnog učešća u tim procesima.

Publikacija je ocijenjena kao važan doprinos edukaciji i boljem razumijevanju klimatskih i ekoloških izazova u Bosni i Hercegovini.

- Cilj je bio da ovo radimo za mlade ljude i da im to treba biti u svijesti - navodi jedan od autora prof. dr. Nihad Fejzić.

Posebno je predstavljena digitalna platforma na kojoj se nalaze svi materijali s Ljetne škole, uključujući edukativne sadržaje, prezentacije i rezultate rada učesnika.

Platforma je zamišljena kao mjesto za učenje, razmjenu znanja i dugoročnu dostupnost informacija, kako bi i nakon škole mladi, nastavnici i svi zainteresovani mogli koristiti sadržaj u obrazovne i istraživačke svrhe.

(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo