Stručnjaci ističu da, iako imamo želju boriti se za odnose, nije uvijek zdravo uporno "krpiti" vezu koja već očigledno ne funkcioniše. Prepoznavanje tog trenutka može donijeti emocionalno oslobađanje i omogućiti zdraviji početak.
Kada je zaista dosta?
Psihologinja Dr. Laura Berman, specijalistica za partnerske odnose, objašnjava da je najvažniji korak prepoznavanje momenta kada je odnos iscrpio sve svoje mogućnosti.
"Kada se trudimo održati vezu koja ne donosi ništa pozitivno, to može dovesti do stresa, nesigurnosti i emocionalne iscrpljenosti. Ponekad je najzdraviji korak jednostavno dopustiti da veza dođe do svog kraja", kaže Berman.
Italijanski psiholog Dr. Giovanni Mezzaroma također smatra da prekidanje veze koja ne funkcioniše nije znak slabosti, već čin emocionalne inteligencije.
"Stalni pokušaji spašavanja veze koja nije održiva dovode nas do gubitka samopouzdanja i emocionalne ravnoteže. Prepoznavanje kada je kraj zapravo omogućava emocionalni oporavak", ističe Mezzaroma.
Emocionalni stres i potraga za ravnotežom
Kada odnos postane izvor stresa i nesigurnosti, važno je razmisliti o tome šta gubimo stalnim održavanjem nefunkcionalne veze. Takvi odnosi iscrpljuju i smanjuju našu emocionalnu stabilnost. Dr. Berman napominje da stalni napori da se nešto popraviti mogu dovesti do mentalne iscrpljenosti i gubitka unutrašnje ravnoteže.
"Opuštanjem i prihvatanjem činjenice da veza ne ide dalje, oslobađamo prostor za emocionalni oporavak. Odnos ponekad treba pustiti da ode, baš kao što ne možete spriječiti ružu da uvene kad joj dođe vrijeme."
Mnogi parovi suočavaju se s izazovima, ali kada ti problemi postanu trajni, potrošeni resursi veći su od dobrih trenutaka.
"Emocionalna sloboda dolazi kada se prestanemo boriti s nečim što nas stalno povređuje. Oslobađanje od tog tereta daje priliku za izgradnju zdravijih odnosa", objašnjava Berman.
Ovaj proces samospoznaje često rezultira emocionalnom snagom.
(Vijesti.ba)