22.04.2025 / 09:50 Svijet - Pokreću pravnu borbu

Harvard tuži Trumpovu administraciju zbog ukidanja više od 2 milijarde dolara

Harvard tuži Trumpovu administraciju zbog ukidanja više od 2 milijarde dolara
Foto: Arhiv

Univerzitet Harvard je u ponedjeljak podnio tužbu protiv administracije Donalda Trumpa, osporavajući njenu odluku da ukine više od dvije milijarde dolara bespovratnih sredstava u visoko profiliranom sukobu između vlasti i prestižne privatne institucije.

Predsjednik Harvarda Alan Garber izjavio je u saopćenju povodom tužbe da je univerzitet odlučio da se suprotstavi onome što smatra nerazumnim zahtjevima radne grupe administracije za borbu protiv antisemitizma da „kontrolišu koga zapošljavamo i šta podučavamo“.

Garber je rekao da bi ti zahtjevi „nametnuli neviđenu i neprimjerenu kontrolu nad univerzitetom“, a da su pritom došli bez stvarnog pokušaja da se konstruktivno razgovara o pitanju antisemitizma. Tužba je podnesena saveznom sudu u Massachusettsu.

„Voz državne pomoći institucijama poput Harvarda, koje obogaćuju svoje pretjerano plaćene birokrate novcem američkih poreskih obveznika koji se bore da prežive – dolazi kraju“, izjavio je Harrison Fields, glasnogovornik Bijele kuće, odgovarajući na tužbu. „Poreski novac je privilegija, a Harvard ne ispunjava osnovne uvjete da bi imao pristup toj privilegiji.“

Administracija Donalda Trumpa pokrenula je reviziju otprilike devet milijardi dolara u grantovima i ugovorima sa univerzitetom, tvrdeći da je tretman jevrejskih studenata na kampusu prekršio Zakon o građanskim pravima, uključujući i tokom protesta zbog rata u Gazi koji su prošle godine potresli univerzitete širom zemlje.

Do sada je administracija već povukla više od dvije milijarde dolara federalnog finansiranja Harvarda, a razmatra i povlačenje dodatnih milijardu.

Pored toga, Poreska uprava SAD-a (IRS) preispituje poreski oslobođeni status univerziteta, dok je Ministarstvo unutrašnje sigurnosti zaprijetilo da će ukinuti Harvardsku dozvolu za upis stranih studenata, koji čine oko 27 posto ukupnog broja upisanih. Ministarstvo obrazovanja također ispituje federalno finansiranje univerziteta.

„Ove mjere imaju ozbiljne posljedice po pacijente, studente, nastavnike, istraživače, osoblje i status američkog visokog obrazovanja u svijetu“, izjavio je Garber.

U tužbi se navodi da je savezna vlada bez puno upozorenja i još manje objašnjenja pokrenula širok napad na milijarde dolara istraživačkog finansiranja Harvarda i još pola tuceta institucija. Pravnici koji zastupaju univerzitet tvrde da vlada „koristi uskraćivanje federalnog finansiranja kao sredstvo pritiska kako bi stekla kontrolu nad akademskim odlukama na Harvardu“.

Kako bi zadržala sredstva, administracija je početkom aprila zahtijevala od univerziteta da reformiše upravljačku strukturu, promijeni politiku zapošljavanja i prijema, prijavi strane studente i one s boravišnim dozvolama zbog „disciplinskih prekršaja“, da izvrši reviziju akademskih programa u vezi s antisemitizmom preko vanjskih stručnjaka, ukine programe raznolikosti te reformiše disciplinske procedure za studente – između ostalog.

„U konačnici, izbor koji se postavlja pred Harvard i druge univerzitete je jasan: dopustite vladi da mikroupravlja vašom akademskom institucijom ili rizikujete da izgubite mogućnost da provodite medicinska otkrića, naučna istraživanja i inovativna rješenja“, navodi se u tužbi, dodajući da zamrzavanje sredstava „nema nikakve veze s antisemitizmom“.

Među advokatima koji zastupaju Harvard nalaze se i oni s vezama s Republikanskom strankom i Trumpovom administracijom – Robert Hur, William Burck, Steven Lehotsky (bivši pripravnik preminulog sudije Antonina Scalie) i Scott Keller (bivši glavni državni tužilac Teksasa).

Oni tvrde da su postupci administracije u suprotnosti s Prvim amandmanom i procedurama Zakona o građanskim pravima koje se moraju poštovati prije nego što se ukine federalno finansiranje. Univerzitet tvrdi da vlada „nije ni pokušala da poštuje te procedure“ prije zamrzavanja sredstava, koje uključuju pokušaj postizanja dobrovoljne saradnje, održavanje saslušanja i objavu nalaza.

Advokati također tvrde da će zamrzavanje sredstava prisiliti školu da smanji ili obustavi istraživačke projekte, raskine ugovore o radu i napravi rezove u odjelima i programima.

Ako Harvard nastavi koristiti vlastita sredstva umjesto federalnih, univerzitet će morati smanjiti broj primljenih postdiplomaca te broj zaposlenih nastavnika i istraživača. Upozoravaju i da bi to moglo imati negativan ekonomski utjecaj na područje Bostona, jer je Harvard jedan od najvećih poslodavaca u državi Massachusetts.

„Postupci tuženih prijete akademskoj nezavisnosti Harvarda i stavljaju u opasnost ključna istraživanja koja spašavaju živote i pomiču granice znanja“, navodi se u tužbi, uz dodatak da je zamrzavanje sredstava „dio šireg pokušaja Vlade da kazni Harvard jer štiti svoja ustavna prava“.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo