U ovom trenutku nije jasno hoće li slijediti tradiciju, ali, uprkos svom stanju, papa Franjo je pokazao da može kratko govoriti u javnosti.
Papa je izašao iz bolnice 23. marta, a u proteklih mjesec dana je delegirao kardinale da vode mise u Vatikanu, kao i misu na Veliki petak u Koloseumu, takozvani „Put krsta“.
Papa sluša savjete ljekara, ali je odlučan da njegovo prisustvo tokom uskršnjih praznika bude vidljivo, što znači da je Vatikan spreman da njegovo pojavljivanje u posljednjem trenutku.
U četvrtak popodne, papa Franjo je iznenada posjetio rimski zatvor „Regina Coeli“ kako bi pokazao solidarnost sa pritvorenicima.
On je proveo 30 minuta u zatvoru i pritvorenicima prenio da mu je žao što ovoga puta ne može da izvede godišnju ceremoniju pranja i cjelivanja stopala na Veliki četvrtak, prije Uskrsa.
Ove godine to ne mogu da učinim, ali mogu i želim da budem uz vas, da se molim za vas i vaše porodice, rekao je papa Franjo.
Ovaj ritual pokazuje poniznost i želju da se imitira čin kada je Isus Hrist prao stopala svojih apostola u noći uoči svoje smrti, a papa je to van zidina Vatikana činio svake godine od kako je izabran za poglavara Katoličke crkve.
Poslije 38 dana u bolnici i nastavku procesa oporavka, papa Franjo je pokazao odlučnost da se pojavljuje na događajima tokom Svete nedjelje i mnogi će gledati na balkon Svetog Petra u nedjelju, moleći se da se on na njemu pojavi, zaključuje CNN.
(Vijesti.ba)