Carine na 89 proizvoda – od baterija za električne automobile do voćnih sokova – bit će svedene na nulu tokom dvije godine u sklopu velike državne intervencije s ciljem smanjenja pritiska na privredu, javljaju britanski mediji.
Aluminijski točkovi i ulazni akumulatori za električna vozila nalaze se među robom na koju će se ukinuti carine kako bi se smanjili troškovi za britanske firme nakon Trumpovih mjera protiv uvoza iz SAD-a.
Velika Britanija je izbjegla najteže posljedice Trumpovih poteza kada je bivši predsjednik uveo "recipročne" carine na uvoz iz brojnih zemalja tokom svog takozvanog "dana oslobođenja".
Ipak, Ujedinjeno Kraljevstvo i dalje je pogođeno tarifama od 10 posto, što je veliki udarac za britanske kompanije.
Osim toga, Trump je uveo i posebnu carinu od 25 posto na automobile – što je najveći pojedinačni izvozni proizvod iz Velike Britanije u SAD tokom prvih devet mjeseci prošle godine.
Vlada u Londonu sada ukida carine na širok spektar uvoza do jula 2027. godine kako bi olakšala poslovanje firmama koje se suočavaju s neizvjesnom budućnošću u "novoj eri globalne trgovine".
Ova mjera dio je šireg paketa intervencija namijenjenih podršci britanskim firmama koje su direktno pogođene američkim tarifnim udarima. Ostale mjere uključuju i proširenje državnih garancija za kredite pogođenim preduzećima.
Prošle sedmice premijer Starmer poručio je da je spreman učiniti "sve što je potrebno" kako bi zaštitio britanske firme od "oluje" trgovinskog rata koji vodi gospodin Trump.
Vlada tvrdi da će ovaj potez firmama donijeti uštede od 17 miliona funti godišnje, a nadaju se da bi se te uštede mogle prenijeti i na potrošače.
Ipak, ne postoji nikakva garancija da će firme zaista prenijeti uštede dalje, dok će snižavanje carina u Ujedinjenom Kraljevstvu značiti milione funti izgubljenih budžetskih prihoda – što će na kraju platiti poreski obveznici.
(Vijesti.ba / FENA)