Kroz logor Batković prošlo je oko 4.000 logoraša, blizu 100 je ubijeno, a da niko od političkog i vojnog vrha tadašnje Republike Srpske nije odgovarao.
Pred Okružnim sudom u Bijeljini vodio se proces protiv trojice čuvara, ali, kako je istaknuto danas, nisu odgovarali oni koji su osnovali i komandovali logorom smrti.
- U ovom logoru su prošli ljudi iz Vlasenice, Brčkog, Bihaća, odnosno Krajine, Srebrenice... Dakle, iz gotovo svih dijelova Bosne i Hercegovine. Ovo je logor koji je prvi osnovan i posljednji zatvoren - kazao je Mehmed Đezić, predsjednik Udruženja logoraša "Janja - Bijeljna".
Skupu u Batkoviću obratili su se potpredsjednik RS-a Ćamil Duraković, koji je rekao da se stvari od 1992. godine nisu značajno promijenile i da Bošnjaci u ovom entitetu žive u nekoj vrsti socijalnog logora. Obratio se i potpredsjednik Narodne skupštine RS-a Mirsad Duratović, koji je jedan od rijetkih koji je sudskim putem dobio bilo kakvu satisfakciju za zatvaranje u prijedorske logore smrti.
Predsjednik Saveza logoraša BiH Seid Omerović istakao je kako se mora očuvati kultura sjećanja, a predsjednici udruženja logoraša iz Tuzle, Brčkog i Unsko-sansog kantona govorili su o torturama koje su uspjeli preživjeti.
- Živ sam, ali rane ostaju. Nisam ih molio, tražio sam samo jednom od njih da me ubiju, ali su rekli da hoće kosti da mi truhnu - prisjetio se Nedim Mustačević, predsjednik Udruženja logoraša TK.
Novinar i književnik Jusuf Trbić i advokat Duško Tomić godinama pričaju istinu o događajima u Batkoviću.
- Sljedeće godine trebali bi organizovati čas historije za mlade, jer mi stariji odlazimo, a mladi ne znaju dovoljno o Batkoviću i drugim stratištima - rekao je Trbić.
Samir Baćevac potpredsjednik Skupštine Grada Bijeljina podsjetio je kako se ovih dana u Bijeljini obiljeđava Dan oslobođenja, te je pitao od koga je Bijeljina oslobođena. Ističe kako je i logor Batković dokaz početka srpske agresije na Bosnu i Hercegovinu 1. aprila 1992. godine.
Poslije obilježavanja godišnjice otvaranja logora Batković u Janji je obilježena 32. godišnjica rušenja Atik i Džedid džamije, te godišnjica podizanja spomen-obiježja civilnim žrtvama agresije na BiH.
(Vijesti.ba / FENA)