Pažljivo osmišljenim igrama i interaktivnima sadržajima, najmlađi su imali priliku da na zabavan i edukativan način uče o bogatoj historiji i kulturnom nasljeđu Bosne i Hercegovine.
Jedan od najzanimljivijih sadržaja bio je posebno uređen poligon gdje su djeca mogla “pisati kao Kulin ban” ispisujući njihova imena bosančicom i upoznajući se s najstarijim pismom ovog prostora. Na velikoj karti slagali su srednjovjekovne gradove, učili njihova imena i pozicije, dok je nekropola stećaka, uz informativne table, približila simboliku ovih kamenih svjedoka prošlosti.
- Posebno nam je drago što su djeca kroz igru uspjela naučiti važne lekcije o vlastitoj historiji. U njihovim očima mogli ste vidjeti uzbuđenje, znatiželju i ponos. To je upravo ono što smo željeli postići - da se baština doživi, a ne samo prepriča - izjavila je predsjednica Udruženja Dalila Šečić.
U duhu srednjovjekovne zabave, djeca su se okušala u gađanju lukom i strijelom, koristila katapulte i praćke, povlačila konopac i nosila jaja u kašici – igre koje su izazvale mnogo smijeha i navijanja. Vrhunac programa bila je borba vitezova, scenski performans koji je oduševio sve prisutne autentičnom opremom, zvukovima oružja i uzbudljivom koreografijom 'prenoseći' učesnike u vrijeme hrabrih ratnika i čuvara kraljevstva.
Zabavni dijelovi sa srednjovjekovnim “frame”- ovima za slikanje, “Limunadom s kraljem”, te performansom “Povratak kralja”, dodatno su obogatili atmosferu i oduševili prisutne.
U ovom simboličnom vremeplovu, kralj, vozeći se legendarnim 'yugom', vratio se u svoje kraljevstvo, prolazeći kroz austrougarski i osmanlijski period, sve do srca srednjovjekovne Bosne. Ova nesvakidašnja scenska priča dodatno je istakla povezanost prošlosti i sadašnjosti i ostavila snažan utisak na sve prisutne, probudivši motivaciju za ponos bogatim nasljeđem.
Hajrudin Salihović je izvedbom melodije “Ima jedna zemlja” zatvorio program porukom ljubavi prema domovini i nasljeđu koje treba čuvati.
- Ovaj događaj je bio spoj učenja i igre, prošlosti i sadašnjosti. Djeca su postala mali istraživači, kraljevi i kraljice svog nasljeđa. Svaka aktivnost je pažljivo osmišljena kako bi ostavila trag, a reakcije posjetilaca pokazale su da smo uspjeli u tome - istakao je koordinator projekta Armin Bečić.
Kako organizatori ističu u saopćenju, zahvaljujući svim posjetiocima, volonterima i partnerima, cilj ovakvih radionica je da baštinu ne učimo samo iz knjiga, već da je živimo, osjetimo i s ponosom prenosimo novim generacijama.
(Vijesti.ba / FENA)