11.04.2025 / 12:00 Svijet - Saradnja

Gradovi Beč i Bihać grade partnerstvo za budućnost

Gradovi Beč i Bihać grade partnerstvo za budućnost

Gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić boravio je u višednevnoj radnoj posjeti austrijskoj prijestolnici, gdje je održao niz važnih sastanaka s austrijskim političarima i predstavnicima komunalnih službi. Ključne teme susreta bile su migrantska politika, unapređenje komunalne infrastrukture i razmjena dobrih praksi u upravljanju otpadom.

Tokom boravka u Beču, Sedić se sastao s Andreasom Bablerom, potpredsjednikom austrijske Vlade i bivšim gradonačelnikom Traiskirchena – grada poznatog po najvećem migrantskom centru u zemlji. Obojicu povezuje zajedničko iskustvo u nošenju s migrantskim krizama, koje su u različitim periodima snažno pogodile njihove gradove.

- Gradovi poput Bihaća i Traiskirchena bili su na prvoj liniji tokom migrantskih valova. Iskustvo Austrije nam je bilo dragocjeno, a gospodin Babler je bio jedan od rijetkih evropskih političara koji su otvoreno osudili ilegalna vraćanja migranata u BiH. Uz to, njegova pomoć Bihaću, posredstvom organizacije SOS Balkanroute, bila je izuzetno značajna. - izjavio je Sedić.

U sklopu posjete, upriličen je i susret s vodstvom bečkog okruga Ottakring – najmnogoljudnijeg distrikta u Austriji. Sedić je razgovarao s predsjednicom okruga Stefanie Lamp, najmlađom lidericom jednog bečkog okruga, kao i sa vijećnicom Susanne Haase.

Inicijativa za saradnju došla je od humanitarne organizacije SOS Balkanroute, koja već godinama pomaže gradovima pogođenim migrantskom krizom.

- Bihać je simbol humanosti i otpornosti. Grad koji je podnio ogromno breme migracija zaslužuje podršku, ne samo riječi. Zajedno s partnerima iz Traiskirchena, Graza i sada Beča, radimo na konkretnim oblicima pomoći. - izjavio je Petar Rosandić, predsjednik organizacije SOS Balkanroute.

Gradonačelnik Bihaća naglasio je da je posjeta Beču otvorila nova vrata za dugoročne projekte u oblasti održivog razvoja.

- Već planiramo novu posjetu s ciljem detaljnog upoznavanja s bečkom spalionicom otpada, koja proizvodi električnu energiju i grijanje za veliki dio grada. Takav model bio bi revolucionaran za Bihać, jer bi omogućio trajno rješenje za upravljanje otpadom i konačno zatvaranje deponije na Gorjevcu - dodao je Sedić.

Najavljen je i uzvratni dolazak austrijskih parlamentaraca i bečkih vijećnika u Bihać krajem juna, čime će saradnja između dva grada biti dodatno produbljena.

(Vijesti.ba / Fena)

Izdvajamo