Tim povodom portal Vijesti.ba kontaktirao je trenera Kenana Ademovića koji nam je objasnio kako je glavni problem taj što je direktor Avdija Hasanović donio odredbu po kojoj zabranjuje individualni rad djece i odraslih, a prvenstveno djece s poteškoćama u razvoju.
Teoretski - nije im zabranjeno prisustvo, u praksi su stvari drukčije
"On njima ne brani teoretski - rekao im je da mogu ući samo uz prisutstvo svog roditelja i da je roditelj taj zadužen koji treba da boravi u bazenu, van bazena s tim djetom, bez prisutstva neke druge osobe, što je, naravno, nemoguće", objašnjava nam Ademović na početku razgovora te dodaje kako je to urađeno jer je zabranjena individualna obuka na Olimpijskom bazenu.
"On želi da mi rezervišemo, kao pravna lica preko klubova, određene pruge i da radimo s tom djecom uz rezervisanje termina. Međutim, već unazad 10 godina od 3 sata pa sve do 10 sati navečer je svaka pruga zauzeta i mi ne možemo ni teoretski rezervisati tu prugu niti raditi s tom djecom", priča nam Ademović.
Drama na sarajevskom bazenu: Pokušali izbaciti djecu s invaliditetom, intervenisala policija pic.twitter.com/qzLrJXafqN
— Nezavisne novine (@NezavisneBL) April 9, 2025
Jedina opcija je, istakao je, bila, kao što bi i svaki građanin uradio, kupiti rekreativnu kartu i da i trener i dijete imaju rekreativnu kartu i da borave u rekreativnom dijelu bazena, što je već funkcionisalo sedam godina.
Jedina opcija su bile rekreativne karte, ali...
"Dakle, to je sedam godina tako funkcionisalo gdje su roditelji svojim izborom birali osobu kojoj će povjeriti dijete, i kojoj su dali saglasnost da bude sa njenim djetetom. Na osnovu ove odluke, zabranjuje se drugim osobama da budu u prisustvu te djece, što je nemoguće. Dovodi se u pitanje sigurnost djeteta, kao što se navodili roditelji", ističe.
Dakle, pojašnjava nam, doslovno im je zabranjen rad jer ne mogu uz pomoć rekreativne karte da borave na bazenu. Naglašava i kako je najveći problem nedostatak resursa da bi oni radili kao pravna lica sa tom djecom.
"Oni su nama dali termine od 1 do 3 sata kada niko ne može - tada je prazan bazen, ljudi su na poslu, naravno djecu dovode poslje posla - oko 5, 6 ili 7 sati. Oni su nam dali te termine da ih mi rezervišemo", priča nam trener Ademović.
S druge strane, navodi, sve i da rezervišu te termine, ta djeca imaju potrebu da idu i u mali bazen koji je topliji gdje će se malo i opustiti, ali to se sada skroz zabranjuje.
"Tako da, ograničavaju tu djecu - nisu to tipična djeca da mi ih možemo kontrolisati na takav način, jednostavno su nam smanjili djelovanje s tom djecom, a samim tim i izazvali buru, glavnu nezadovoljstava od strane roditelja djece sa poteškoćom u razvoju jer je to toj djeci bio jedini vid neke fizičke aktivnosti. Oni nemaju neke mogućnosti da se bavi nekim drugim sportovima. Ovdje su nekako i najsigurniji... Ovaj medij, kao što je voda, za njega je naučno istraženo da im pogoduje", kaže nam Ademović.
Bazen će, istakao je, navesti da to njima nije uskraćeno, ali činjenica je, navodi, da ne dozvoljavaju nekoj drugoj osobi da bude u prisustvu te djece.
Intervenisala policija
Oni su, nastavlja, bili stava da će prvo kao spasioci njihovi da reaguju, da li mi to radimo ili ne radimo. Ako radimo, izaći će njihova neka zaštarska agencija kao što je izašla.
Ove sedmice ugostili smo učenike četvrtog razreda osnovne škole sa područja Ilidže. Obavezno je zagrijavanje prije ulaska u vodu
Posted by JP "Olimpijski bazen Otoka" d.o.o Sarajevo on Friday, February 21, 2025
"I onda na povrh svega su pozvali policiju. To je najtužnije od svega, ta njihova policija koju su pozvali, dakle ja ne znam da li je to njihova prijateljska policija, ali je htjela da izbacuje roditelje i rekli su 'hapsi roditelje, hapsi djecu', što je bilo jako tužno", ispričao nam je.
Nakon što je došla prva, saobraćajna, policija, roditelji, tačnije jedna majka je pozvala dvije nove patrole - došla je interventna policija koja je zadužena za takve slučajeve.
Pitali su ih, nastavlja, imaju li oni i treneri karte, te remete li remete neki mir u bazenu.
"Ovi iz bazena su rekli da je sve uredno. I onda su oni rekli da tu nemaju potrebe djelovati. Oni su htjeli na neki prepad da nas tu sve izbace, a svi smo naravno tu legitimno uz karte, kao slobodni građani, bili u rekreativnom dijelu.
Koji su dalji koraci?
Na naše pitanje koji su im dalji koraci te planiraju li poduzeti neke pravne mjere, Ademović nam objašnjava kako roditelji, svakako, ne misle stati na ovome.
"Roditelji djece s poteškoćama žele da nastave da dovode svoju djecu. Naravno, u saglasnosti sa osobom s kojom su oni odredili, a ne sa osobom koja se njima nemeće ili vremenom koje im se nameće da dođu", priča nam pa zaključuje kako postoje i političari koji tu dovode svoju djecu sa poteškoćama.
"Danas je, kako sam nešto doznao, sastanak Gradske uprave povodom dešavanja na ovu temu, pa ćemo to da vidimo šta će se izdešavati", zaključio je Ademović u razgovoru za Vijesti.ba.
Iz uprave bazena sve demantiraju
Iz uprave JP "Olimpijski bazen Otoka" odlučili su snažno demantirati navode. U zvaničnom saopćenju, tvrde da su pojedinci, koje nazivaju "samozvanim trenerima", zloupotrijebili osjetljivu temu kako bi prikrili vlastite nezakonite aktivnosti.
Zvanična reakcija JP "Olimpijski bazen Otoka" d.o.o. Sarajevo na medijske natpise o navodnoj zabrani korištenja plivališta djeci sa poteškoćama u razvoju i njihovoj pratnji
Posted by JP "Olimpijski bazen Otoka" d.o.o Sarajevo on Thursday, April 10, 2025
Poručuju da nije donesena nikakva nova odluka kojom bi se onemogućio ulaz djeci s poteškoćama. Naprotiv, kako navode, ova javna ustanova već godinama realizira Projekat rehabilitacije u vodi djece i osoba s poteškoćama, u okviru kojeg je, prema njihovim riječima, više od 80 korisnika ostvarilo besplatan pristup bazenu – i to zajedno sa punoljetnim pratiocima.
Trenera optužili za "rad na crno"
U saopćenju se navodi da su u prvoj fazi projekta čak finansirali angažman grupe trenera, ali da su nakon iscrpljivanja budžetskih sredstava nastavili ustupati bazen bez naknade. Uprava, međutim, tvrdi da je grupa fizičkih lica iskoristila ovu inicijativu kako bi za novac obavljala treninge bez ikakvih dozvola, fiskalnih računa i registracija, što su okarakterisali kao rad na crno.
"Rad sa ovom kategorijom stanovništva predstavlja samo 5% njihovih aktivnosti. Pokušali su istu praksu primijeniti i na drugu djecu, mimo klubova, i kada su zaustavljeni – krenuli su u javnu kampanju", stoji u reakciji direktora Olimpijskog bazena Otoka, Avdije Hasanovića.
Bazen se ograđuje od ovih pojedinaca, pozivajući se na zakonske i sigurnosne propise, uključujući Pravilnik o sigurnosti na uređenim kupalištima u KS i Zakon o udruženjima i fondacijama FBiH, koje, kako tvrde, "samozvani treneri krše".
Navode i kako je nekolicina fizičkih lica, "samozvanih trenera", iskoristila nepostojanje sistemskih rješenja mimo plivačkih klubova i saveza, koja pod plaštom pomoći djeci s poteškoćama naplaćuju roditeljima rad s njihovom djecom, predstavljaju se kao veliki humanisti te beskrupulozno manipulišu roditeljskom mukom.
"Bombastični naslovi i informacije koje se ovim povodom objavljuju u medijima, čista su manipulacija mnijenjem i roditeljima svega nekoliko osoba koje neovlašteno koriste resurse bazena i provode nezakonite aktivnosti za koje nisu registrirani. Ovakav oblik izuzetno delikatne rehabilitacije može se riješiti isključivo sistemskim rješenjima u okviru zakona, sinergijom nadležnih ministarstva, sportskih saveza, klubova i JP Olimpijski bazen Otoka. Upravo odsustvo sistemskog rješenja, pojedinci obilato iskorištavaju praznine u redovima, kako bi profitirali na najosjetljivijoj kategoriji naših sugrađana", naveli su.
E. Šahbazović
(Vijesti.ba)