07.04.2025 / 12:51 Svijet - Jedinstvena Evropa?

Alarm u Briselu: Španija traži hitni plan EU zbog Trumpovih carina

Alarm u Briselu: Španija traži hitni plan EU zbog Trumpovih carina
Foto: Facebook

Španija želi da pokrene inicijativu za izradu hitnog plana na nivou EU kako bi se podržali sektori najpogođeniji ogromnim carinama koje je uveo predsjednik SAD-a Donald Trump, izjavio je španski ministar trgovine za Politico.

„Podrška firmama i industrijama koje bi mogle biti pogođene politikom administracije predsjednika Trumpa mora imati dimenziju EU“, rekao je Carlos Cuerpo, ministar ekonomije, trgovine i preduzetništva Španije, uoči sastanka ministara trgovine EU u ponedjeljak.

Njegova izjava dolazi u trenutku kada Evropska unija razmatra kako da uzvrati na carinu od 20 posto koju je Trump prošle sedmice najavio protiv EU — dio paketa carina na sve američke trgovinske partnere koje će podići trgovinske barijere na najviši nivo u više od jednog vijeka. „Recipročna“ carina trebalo bi da stupi na snagu u srijedu.

Očekuje se da će najpogođeniji biti španski agro-prehrambeni sektor, uključujući proizvođače maslinovog ulja i vina, piše Politico.

Premijer Pedro Sánchez je prošle sedmice najavio paket državne pomoći industriji vrijedan 14,1 milijardu eura kako bi se ublažio domaći uticaj Trumpovih carina.

Međutim, Cuerpo je istakao da postoji potreba da se takav nacionalni plan proširi i ponovi na nivou EU, te da će to biti jedan od zahtjeva Madrida tokom ministarskog sastanka u Luksemburgu.

Evropska komisija će u narednim danima održati razgovore s predstavnicima automobilske, farmaceutske, te industrije čelika i aluminijuma kako bi procijenila štetu koju će carine iz SAD-a nanijeti.

„Dimenzija EU je ključna u mnogo čemu“, rekao je Cuerpo u intervjuu.

„U slučaju da i mi uvedemo carine na američke proizvode, većina prihoda od tih carina otišla bi u budžet EU. To bi otvorilo prostor da se obezbijedi neophodna pomoć našim firmama i industrijama – ne samo kako bi se minimizirao uticaj, već i kako bi im se pomoglo u traženju drugih tržišta i novih poslovnih niša.“

Šef trgovine EU Maroš Šefčovič rekao je da će ministri razgovarati o tome „kako spriječiti moguće preusmjeravanje trgovine i kako osigurati da [evropski trgovinski sistem] pruži odgovarajuću podršku i usluge evropskim kompanijama u ovoj veoma teškoj situaciji.“

Iako je tokom vikenda pozvao da se ne eskalira tenzija s SAD-om, španski ministar nije isključio ni mogućnost uzvraćanja carinama na usluge, uključujući mjere koje bi pogodile Silikonsku dolinu i Volstrit.

Dodao je da bi EU trebalo da iskoristi sve alate koje ima na raspolaganju, uključujući i Instrument protiv prinude (Anti-Coercion Instrument) – jedan od najmoćnijih trgovinskih alata EU, koji omogućava preduzimanje širokog spektra mjera, uključujući i ograničenja u oblasti prava intelektualnog vlasništva.

„Prvi prioritet u ovim razgovorima mora biti zaštita ili minimiziranje štete za naše industrije i proizvode, u svakoj mjeri koju preduzmemo“, rekao je.

„To znači da moramo istražiti sve instrumente koje imamo na raspolaganju. To je sigurno. Ništa ne treba isključiti.“

„Instrument protiv prinude postoji da ga koristimo ako smatramo da je potrebno. Ali poruka koju bi EU danas trebala poslati je pozitivna poruka“, dodao je Cuerpo.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo