"Alarmantni" nivoi mikroplastike pronađeni su u velikim rijekama širom Evrope, prema istraživanjima 14 studija objavljenih danas.
- Zagađenje je prisutno u svim evropskim rijekama koje su istraživane - izjavio je francuski naučnik Jean-François Ghiglione, koji je koordinirao ovu opsežnu studiju na devet velikih rijeka, od Temze do Tibra.
U evropskim rijekama pronađeno je prosječno tri čestice mikroplastike u svakom kubnom metru vode – što naučnici smatraju alarmantnim zagađenjem, navodi se u naučnom časopisu Environmental Science and Pollution Research, prenosi AFP.
Međutim, to je i dalje manje u poređenju s najteže zagađenim rijekama na svijetu, kao što su Žuta rijeka, Yangtze, Mekong, Ganges i druge, gdje je pronađeno čak 40 čestica mikroplastike po kubnom metru vode. Te rijeke teku kroz zemlje koje proizvode najviše plastike, ili u kojima se obrađuje (reciklira ili spaljuje) plastični otpad.
U gradu Valenceu, koji se nalazi na rijeci Rhoni u Francuskoj, voda u rijeci teče veoma brzo. Zbog tog brzog toka, velika količina plastičnih čestica neprestano prolazi kroz rijeku. Naučnik Ghiglione je rekao da svake sekunde oko 3.000 sitnih komadića plastike prođe pored jedne tačke u rijeci, dok Sena u Parizu ima oko 900 čestica svake sekunde.
Grupa od 40 hemičara, biologa i fizičara iz 19 istraživačkih laboratorija su prikupili uzorke iz ušća rijeka Elbe, Ebro, Garonne, Loire, Rhône, Rajne, Seine, Temze i Tibra.
Istraživači su također pronašli neiskorištene plastične kuglice, sirove granule koje se koriste za proizvodnju plastičnih proizvoda.
Jedno od istraživanja identifikovalo je virulentnu bakteriju na mikroplastici u Loireu u Francuskoj, sposobnu izazvati infekcije kod ljudi.
- Međunarodna naučna koalicija kojoj pripadamo (u sklopu međunarodnih pregovora UN-a o smanjenju zagađenja plastikom) poziva na značajno smanjenje proizvodnje primarne plastike jer znamo da je proizvodnja plastike izravno povezana s zagađenjem - izjavio je Ghiglione.
Još jedno neočekivano otkriće bilo je da četvrtina mikroplastike pronađene u rijekama ne potiče iz otpada, već dolazi iz industrijskih plastičnih peleta.
Ove granule, koje se često nazivaju "suze sirene", ponekad se mogu naći razasute duž plaža nakon pomorskih incidenata.
(Vijesti.ba / FENA)