Kamera kineske nacionalne televizije prikazuje najviše vojne lidere jednog po jednog, prema hijerarhijskom rangu. Međutim, jedno istaknuto lice upadljivo nedostaje. Prilog emitovan u večernjim vijestima prošle srijede prikazuje sadnju drveća na periferiji glavnog grada Pekinga, proljetnu tradiciju vojnog vrha koja traje više od četiri desetljeća.
Međutim, general He Weidong, drugi najviše rangirani oficir u Narodnooslobodilačkoj vojsci, nije bio nazočan. Također nije bio spomenut kao učesnik u izvještaju službene državne novinske agencije, prenosi CNN.
Odsutnost generala Hea s tog istaknutog događaja potaknula je daljnja nagađanja da je drugi potpredsjednik moćne Centralne vojne komisije možda postao posljednja i najviše rangirana žrtva u čistki vojnih vrhova koju provodi vođa Xi Jinping. He ima dugogodišnji odnos s kineskim vođom, koji datira još iz ranih dana njihovih karijera u provinciji Fujian.
Glasine o istrazi protiv Hea prvo su se pojavile među kineskom disidentskom zajednicom nakon političkih sastanaka u Kini u martu. Šezdesetsedmogodišnji general nije se pojavio u javnosti već tri sedmice.
Kineska vlada nije ponudila objašnjenje. Na pitanje o Heovoj situaciji, glasnogovornik Ministarstva odbrane Wu Qian rekao je kratko: "Nemamo nikakve informacije o tom pitanju, niti smo upoznati sa situacijom."
Tri sedmice izvan očiju javnosti nije neuobičajeno za visokog generala bez javne funkcije i uvijek postoji mogućnost da se ponovno pojavi. No njegovo nepojavljivanje na godišnjem propagandnom događaju ističe se u političkom sistemu koji izuzetno drži do simbolike.
"Jasno je da odsutnost potpredsjednika Centralne vojne komisije ima simbolično značenje," rekao je James Char, stručnjak za kinesku Narodnooslobodilačku vojsku i izvanredni profesor na Fakultetu za međunarodne studije u Singapuru.
"Kao i na kongresima Komunističke partije i godišnjim političkim skupovima, važno je da se sve ključne osobe pojave zajedno jer to pomaže pokazati moć i, što je još važnije, jedinstvo partije," rekao je Char.
U netransparentnom svijetu kineske politike promatrači se odavno oslanjaju na ezoterične signale tradicije i protokola Komunističke partije kako bi protumačili što se događa iza kulisa. Ta praksa, poznata kao "čitanje iz listića čaja", postala je još relevantnija otkako Xi centralizira moć u vlastitim rukama i dodatno zamagljuje proces donošenja odluka.
Godišnji ritual započeo je kao dio nacionalne kampanje sadnje drveća koju je krajem 1981. pokrenuo tadašnji vrhovni vođa Deng Xiaoping, nakon razornih poplava za koje je okrivio nekontroliranu sječu šuma. Kampanja je predstavljena kao domoljubni projekt ozelenjivanja domovine, izgradnje socijalizma i dobrobiti budućih generacija.
U srijedu je, prema navodima agencije Xinhua, obilježena 43. uzastopna godina da vodstvo Centralne vojne komisije kolektivno učestvuje u dobrovoljnoj aktivnosti sadnje drveća u glavnom gradu.
Otkako je Xi došao na vlast krajem 2012. godine, njegova su dva potpredsjednika u Centralnoj vojnoj komisiji svako proljeće bez iznimke vodili vojne oficire u sadnji drveća. Sve do ove godine. Prvi potpredsjednik Centralne vojne komisije, general Zhang Youxia, prisustvovao je događaju, kao i dvojica drugih generala iz komisije, Liu Zhenli i Zhang Shengmin.
Nije se pojavio ni admiral Miao Hua, koji je suspendovan u novembru prošle godine pod istragom zbog "ozbiljnih kršenja discipline" - što je u Kini čest eufemizam za korupciju i nelojalnost.
"Mislim da je Heova odsutnost prilično znakovita, ali opet, nitko ne može biti potpuno siguran. Postoji i drugo objašnjenje, a to je da je He Weidong posljednja dvije sedmice bio uključen u pripreme za vojne vježbe oko Tajvana," rekao je Char.
Narodnooslobodilačka vojska održala je dvodnevne vježbe oko Tajvana, testirajući sposobnosti za blokadu nezavisnog otoka, simulirajući napade na njegove luke i drugu ključnu infrastrukturu te provodeći ispaljivanje projektila dugog dometa.
Komadant Istočne komande od 2019. do 2022. bio je upravo He. Tokom njegova mandata, Istočna komanda je u augustu 2022. provelo velike vojne vježbe i ispalilo projektile oko Tajvana kao odgovor na posjet tadašnje predsjednice Zastupničkog doma SAD-a Nancy Pelosi Taipeiju.
Dugotrajno odsustvo iz javnosti ne mora nužno značiti probleme za kineske zvaničnike. Neki su se ponovno pojavili i nastavili s dužnostima. Također nije neuobičajeno da dužnosnike pozovu na ispitivanje zbog istraga koje se vode protiv njihovih kolega.
Nakon što je došao na vlast, Xi je učvrstio kontrolu nad najvećom vojskom na svijetu uklanjajući moćne generale iz suparničkih frakcija i zamijenivši ih odanim saveznicima. No i desetljeće kasnije Xi se i dalje bori protiv korupcije i nelojalnosti, sve češće se okrećući protiv vlastitih odanih kadrova.
Od ljeta 2023. desetak visokih vojnih zvaničnika uklonjeno je u velikoj čistki usmjerenoj na nuklearne snage i nabavu vojne opreme. Trenutačna previranja pokrenula su pitanja o Xijevoj sposobnosti da iskorijeni sistemske korupciju u vojsci i poveća njezinu borbenu spremnost u razdoblju pojačanih geopolitičkih napetosti.
"Stalne čistke najviših vojnih oficira ukazuju na to da Xi Jinping ne vjeruje svom oficirskom kadru. Osim toga, neprestano uklanjanje tolikog broja oficira utječe na moral vojske," rekao je Drew Thompson, naučni saradnik RSIS-a.
No neki analitičari ističu da se kineska vojska možda već i naviknula na potrese u svom vrhu. "Čistke su postale normalizirane do te mjere da su postale sastavni dio pripadnosti vojnom vrhu," rekao je Collin Koh, još jedan istraživač na RSIS-u.
Vjeruje se da je He razvio bliske osobne veze s Xijem tokom godina koje su proveli u provinciji Fujianu, gdje je budući kineski vođa 90-ih bio lokalni zvaničnik. He i admiral Miao služili su u nekadašnjoj 31. armijskoj grupi u Fujianu. Niz oficira iz te jedinice brzo je unaprijeđen otkako je Xi preuzeo vlast krajem 2012. godine.
General He nije bio iznimka. Godine 2013. unaprijeđen je u komadanta vojnog okruga Jiangsu; manje od godinu dana kasnije postao je komandir garnizona u Šangaju. Godine 2016. ponovno je unaprijeđen, ovaj put za komadanta kopnenih snaga Zapadne komande, koje nadzire kinesku granicu s Indijom. U čin generala promaknut je 2017. godine.
No pravi znak Xijevog povjerenja stigao je na 20. partijskom kongresu 2022. godine, kada je He postao potpredsjednik Centralne vojne komisije, što je izuzetno brz uspon za zvanoičnika koji prethodno nije bio ni član Centralnog komiteta Komunističke partije.
Ako se potvrdi da je He pod istragom, bit će prvi aktuelni potpredsjednik Središnje vojne komisije kojeg je Xi uklonio te treći član komisije koji je izgubio položaj.
Posljednji put kada je neki aktuelni potpredsjednik bio uklonjen bilo je prije više od tri desetljeća, kada je tadašnji generalni sekretar partije Zhao Ziyang uklonjen zbog simpatiziranja s demostrantima tokom prodemokratskog pokreta na Trgu Tiananmen 1989.
(Vijesti.ba)