05.04.2025 / 09:10 BiH - Anna Luhrmann

Čeka se odgovor Njemačke: Ministricu Luhrmann htjeli hapsiti u RS!?

Čeka se odgovor Njemačke: Ministricu Luhrmann htjeli hapsiti u RS!?

Vlada RS proglasila je njemačku ministricu Anu Lirman, personom non grata samo dan nakon što su Njemačka i Austrija zabranile ulazak u zemlju rukovodstvu ovog entiteta. Banjaluku je napustila pod pratnjom.

Dvodnevna diplomatska napetost tokom posjete ministrica Njemačke i Austrije Bosni i Hercegovini, umalo nije završila hapšenjem njemačke ministrice za evropske poslove i klimu Anne Luhrmann, od strane policije Republike Srpske. Prije toga je entitetska vlada na posebnoj sjednici proglasila Lirmanovu personom non grata.

Sjednici je prethodila izjava predsjednika RS Milorada Dodika. „Kao i svaki nepoželjni posjetilac, njemačka ministrica Anna Luhrmann kradom je došla u Banjaluku, da bi se u podrumu sastala sa svojim pulenima. Na šta je spala nekada moćna Njemačka“, napisao je Dodik, na društvenoj mreži X.

Destruktivan pristup

„Očekujem da će Lirmanovu policija Republike Srpske ubrzo zauvijek ispratiti iz Srpske“, napisao je Dodik, kojem su zajedno sa predsjednikom Narodne skupštine RS i premijerom ovog entiteta Radovanom Viškovićem, samo dan ranije zabranu ulaska u zemlju uvele Njemačka i Austrija.

Nekoliko časova nakon što je napustila Banjaluku i Republiku Srpsku, Lirmanova se obratila u video poruci na mreži X. „Danas sam bila u Banjaluci. Predivan grad sa divnim ljudima. Ljudi koje sam srela su me toplo dočekali. Imala sam brojne, zaista odlične sastanke sa opozicijom i predstavnicima civilnog društva“, rekla je Lirman.

A onda komentarisala poteze vlasti RS. „Dodikovo secesionističko djelovanje je neprihvatljivo. Pred kraj moje posjete Banjaluci, Dodik je još jednom demonstrirao destruktivni pristup. Njegovi predstavnici su zaprijetili meni i mojoj delegaciji nasiljem. To je znak slabosti. Dodik je sve izolovaniji i nedostaje mu podrška građana RS“, rekla je Lirman. Ona navodi da je „ljude sramota Dodikovih akcija“, uputivši poruku stanovnicima u Republici Srpskoj da će nastaviti da budu na njihovoj strani, na putu prosperiteta, stabilnosti i puta u EU.

Napeta situacija

Lirmanova je trebala održati sastanak sa predstavnicima opozicionog PDP-a, ali je sastanak u posljednjem trenutku otkazan. „Sastanak nije održan. Nisam se ni vidio s njom. Savjetovano joj je da ne izlazi iz hotela. Nezvanično, situacija je bila pred hapšenjem“, kaže Crnadak kratko za DW.

Odmah nakon što su sastanci otkazani, a njemačka ministrica napustila Banjaluku i Republiku Srpsku, oglasio se Dodik. „Otišla je. Ne mogu da vjerujem da je toliko naivna da je poslije svih laži i uvreda koje je izrekla, samo da bi zadovoljila sarajevsku čaršiju, očekivala da ćemo nijemo posmatrati njeno vršljanje po Republici Srpskoj“, napisao je Dodik na X-u, nakon što je Lirman napustila Banjaluku. „U dilemi sam da li je to njena pamet ili se vodila pameću opozicije. I jedno i drugo je glupo“, dodao je Dodik.

Ambis

No, dio opozicije se uspio sastati sa Lirmanovom. Prvi čovjek SDS-a Milan Miličević, ugostio je njemačku ministricu i poručio da je cilj zaštita Republike Srpske od ekonomske propasti, međunarodnih blokada i ličnog bogaćenja pojedinaca iz vlasti.

„Sankcije prema stanovnicima bi me jako zabrinule i tako nešto ne želimo. Tu zabrinutost sam iznio ministrici, a ona je to dobro razumjela“, rekao je Miličević nakon sastanka, ističući da ne podržava politički avanturizam, ali da su sankcije koje se uvode korumpiranim i neodgovornim političarima ili firmama koje su vezane za te političare za njega razumne.

„Takve sankcije su opravdane i podržavam ih, makar to bile sankcije prema meni lično. Vrlo ozbiljno shvatamo krizu, koja se direktno reflektuje na sve ljude koji žive u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini“, rekao je Miličević nakon sastanka sa Lirmanovom.

Članica Predsjedništva Srpske demokratske stranke Aleksandra Pandurević, bila je oštrija po pitanju reakcije vlasti RS i proglašenjem njemačke ministrice personom non grata. Kaže da je stvaranje neprijatelja kod zemalja sa kojima imate jednu od najvećih robnih razmjena, ravno samoubistvu.

„Danas je nervozni Dodik uradio sve ono što ozbiljan državnik nikada ne bi. Danas je demonstrirao da je on najvećaopasnost za srpski narod i Republiku Srpsku i da nemamo većeg tereta od njega. Spreman je sve žrtvovat i sa sobom povući u ambis. Nema tu ni trunke patriotizma. Povuci se čovječe i pusti narod i državu da dišu, i zbace kamen s grbače“, navodi Pandurević, podsjećajući da je Njemačka među četiri države sa kojom RS ima najveću robnu razmjenu i da joj ne treba hiperprodukcija neprijatelja.

MVP Njemačke: Republika Srpska nije država

Za razliku od političara iz vlasti RS ali i njihovih simpatizera koji su redom podržali izbacivanje njemačke ministrice sa teritorije Republike Srpske, analitičari su stava da se radi o pogubnom političkom činu koji može imati šire posljedice. „To je bildanje mišića i pokazivanje ko je gazda u Banjaluci i Republici Srpskoj, a postavlja se pitanje diplomatskih posljedica s obzirom da RS nije država“, kaže politikolog iz Banjaluke Mladen Bubonjić.

On ne isključuje mogućnost njemačkog odgovora. „Sada je pitanje da li će Njemačka kao ozbiljna država, ostati na ovom poniženju koje je doživjela njemačka ministrica. Možda sada RS može da pretrpi neke sankcije, a to ćemo ubrzo saznati“, zaključuje Bubonjić.

Oglasilo se i Ministarstvo vanjskih poslova Njemačke nakon što je njemačka ministrica Lirman proglašena nepoželjnom osobom i ispraćena iz Republike Srpske. „Dodik nije imao zakonska ovlaštenja da nekoga proglasi personom non grata. Republika Srpska nije nezavisna država“, naveli su iz MVP Njemačke, prenosi Die Presse.

Za i protiv sankcija

Nešto ranije o zabrani ulaska rukovodstva RS u Njemačku i Austriju, oglasio se šef Bh diplomatije Elmedin Konaković, rekavši da bi isti primjer mogle da slijede i neke druge zemlje.

Odluka o zabrani ulaska u Njemačku i Austriju vrhu RS je ispravna, ali na novoj njemačkoj vladi je da uskladi poteze prema BiH s partnerima u Evropskoj uniji, rekli su ranije za DW poslanici Bundestaga.

Takođe, ni u Austriji nema potpunog jedinstva oko ovog pitanja. Slobodarska partija Austrije (FPO) oštro je kritikovala odluku Savezne vlade Austrije da zabrani ulazak predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku u Austriju. „Austrija je decenijama imala posredničku ulogu na Zapadnom Balkanu. Međutim, pod ovom koalicijom OVP-SPO-NЕOS i njihovom potpuno pogrešno usmjerenom ministricom vanjskih poslova Beate Majnl-Rajzinger, ta uloga se svjesno gubi. Umjesto neutralnosti, praktikuje se poslušnost prema ЕU“, rekao je šef delegacije Slobodarske stranke u Еvropskom parlamentu, Harald Vilimski.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo