U Bosni i Hercegovini, prisustvo nagaznih mina i dalje ugrožava sigurnost, ometa ekonomski napredak i doprinosi raseljavanju stanovništva iz pogođenih područja.
Kako je navedeno iz Delegacije Evropske unije u BiH, borba protiv mina je od ključne važnosti ne samo za spašavanje života i stvaranje sigurnijeg okruženja za zajednice, već i za podsticanje ekonomske stabilnosti i oporavka u pogođenim područjima. Uklanjanjem mina i drugih neeksplodiranih ubojnih sredstava, zajednice mogu ponovo dobiti važno zemljište za poljoprivredu, infrastrukturu i razvoj, što doprinosi obnovi života i sredstava za život. Aktivnosti deminiranja su ključne i za efikasan odgovor na prirodne i druge katastrofe, te rad službi za zaštitu i spašavanje; prisustvo mina često ometa djelovanje timova kao što su gorska služba spašavanja i vatrogasci.
- Bosna i Hercegovina bez mina nije samo pitanje sigurnosti. To je pitanje izgradnje budućnosti u kojoj se može ostvarivati napredak i u kojoj se zajednice mogu izliječiti, a naslijeđe rata ostaviti u prošlosti. EU ostaje potpuno posvećena pružanju podrške BiH u ostvarivanju cilja - BiH bez mina - izjavio je šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU u BiH Luigi Soreca.
Od 1996. godine, Evropska unija je predani partner BiH u borbi protiv mina i jedan od najvećih međunarodnih donatora, sa izdvojenih više od 46 miliona eura za podršku različitim aktivnostima borbe protiv mina, kao što su deminiranje, pomoć žrtvama, izgradnja kapaciteta i edukacija o rizicima od mina. Navedeno je također obuhvatilo osnaživanje žrtava mina i njihovih porodica kroz pružanje obuka za poslovanje i mogućnosti zapošljavanja. Također je razvijena mobilna aplikacija „BiH Mine Suspected Areas“, koja pruža korisne informacije službama, građanima i posjetiteljima potrebne za identifikaciju sumnjivih minskih područja i izbjegavanje rizika.
Trenutno je u toku projekat u vrijednosti od 10 miliona eura, koji je usmjeren na aktivnosti deminiranja i nabavku potrebne opreme za Centar za uklanjanje mina u BiH i timove civilne zaštite za deminiranje u Federaciji BiH i Republici Srpskoj. Pored toga, kako bi podržala kapacitete Oružanih snaga BiH u djelovanju protiv mina, EU je obezbijedila 10 miliona eura kroz Mjeru pomoći u okviru Evropskog instrumenta mirovne pomoći, uključujući važnu opremu poput detektora metala, medicinskih i transportnih vozila koja će ojačati mogućnosti za efikasnije i sigurnije deminiranje.
Misija EUFOR Althea također pruža podršku u oblasti deminiranja u BiH kroz praćenje i mentorstvo o borbi protiv mina, kako bi se osigurala stručnost i resursi potrebni za odgovor na prijetnje od mina i neeksplodiranih ubojitih sredstava, kao i edukacija stanovništva o rizicima od mina.
Kroz navedene sveobuhvatne napore, EU nastoji pomoći BiH da se približi cilju da postane zemlja bez mina, izgradnji dugoročnih kapaciteta i otpornosti u oblasti deminiranja, čime se podstiče sigurnija i prosperitetnija budućnost za sve, saopćeno je iz Delegacije EU u BiH.
(Vijesti.ba / FENA)