Direktor Fondacije Krila nade Siniša Sajević se osvrnuo na put koji su prošli protekle godine te kazao da su mnogi, od osoblja do volontera, doprinijeli da sigurna kuća postane stvarnost. Ističe podršku predstavnika Vijeća Evrope, za koju kaže da je često prevazilazila projektni okvir i posao, nudeći empatiju i zajedničku želju da se osigura siguran prostor za LGBTI osobe.
Prema njegovim riječima, jedan od ključnih uspjeha prve godine sigurne kuće je pozitivan utjecaj na njene korisnike i korisnice, ali i to što je 'Bosna i Hercegovina napravila korak naprijed u osiguranju sigurnosti za LGBTI osobe i korak dalje, u odnosu na zemlje regiona u tom pogledu'.
Međutim, u vođenju prve sigurne kuće za LGBTI osobe u zemlji suočili su se sa izazovima, počevši od poteškoća u pronalaženju prostora za sigurnu kuću. Izazov je i pokušaj osiguravanja institucionalne podrške, nadležnih institucija. To, kako je kazao, još pokušavaju riješiti.
Osim fizičke zaštite, Sigurna kuća pruža prijeko potrebnu emocionalnu podršku. Sajević pojašnjava da mnoge LGBTI osobe doživljavaju odbacivanje i izolaciju od porodice, prijatelja/ica i zajednica.
- Sigurna kuća nudi poticajno okruženje u kojem se mogu povezati s drugima koji razumiju njihova iskustva i pružaju empatiju, potvrdu i ohrabrenje, kroz pružanje stručne pomoći - objasnio je, među ostalim, Sajević.
Ali, osiguravanje dugoročne sigurnosti za LGBTI osobe zahtijeva multidisciplinarni pristup.
- Stoga naš rad, osim održivosti Sigurne kuće, mora ići u pravcu razgovora o temama sigurnosti, pokušaju pronalaska izazovnih tačaka i mjesta neslaganja koje trenutno kreiraju tenziju u našem društvu - naglasio je Sajević.
U narednom periodu održivost Sigurne kuće je jedan od osnovnih prioriteta. Kako navodi Sajević, suradnja sa nadležnim institucijama je ključna, uz podršku kroz donacije i druge vidove prikupljanja sredstava.
- Umrežavanje sa nevladinim organizacijama i pojedincima koji rade sa LGBTI zajednicom je od velikog značaja. Kroz regionalnu konferenciju koju je organizovalo Vijeće Evrope, uz podršku Evropske unije, povezali smo se sa predstavnicima sigurnih kuća iz Sjeverne Makedonije i Albanije. Njihovo iskustvo značajno je te smo zajedno radili na izradi projektnih prijedloga i to ćemo činiti i u budućnosti - naveo je.
Godinu dana od otvaranja, prva Sigurna kuća za LGBTI osobe u Bosni i Hercegovini predstavlja svjetionik nade, dokazujući da se sigurni prostori mogu stvoriti čak i u izazovnim okruženjima.
- Ova inicijativa je omogućena kroz grant sredstva u okviru Projekta 'Ka jednakoj, inkluzivnoj i tolerantnoj Bosni i Hercegovini', koji se provodi u okviru zajedničkog programa Evropske unije i Vijeća Evrope 'Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku' prepoznajući hitnu potrebu za takvim objektom u Bosni i Hercegovini - navode iz Vijeća Evrope.
(Vijesti.ba / FENA)