01.04.2025 / 14:22 Svijet - Šefica evropske diplomatije

Kallas: Postoje "nepobitni" dokazi o ratnim zločinima u ukrajinskoj Buči

Kallas: Postoje "nepobitni" dokazi o ratnim zločinima u ukrajinskoj Buči
Foto: Agencije
Šefica evropske diplomatije izjavila je u utorak da postoje "nepobitni" dokazi o ratnim zločinima u ukrajinskom gradu Buča, gdje je ruska vojska optužena za ubistvo stotina civila.

- U Buči, dokazi su porazni. Od fotografija do telefonskih zapisa i dekodiranih pozivnih znakova koje koriste zapovjednici na ruskim radio kanalima. Ne može se negirati – tačno znamo ko su počinitelji - poručila je Kaja Kallas evropskim poslancima, dan nakon treće godišnjice oslobođenja Buče.

Nakon ruskog povlačenja iz Buče, poslije jednomjesečne okupacije koja je završila 31. marta 2022., novinari AFP-a vidjeli su tijela najmanje 20 civila kako leže na ulici nakon što su ubijeni iz vatrenog oružja, nekima s rukama vezanim na leđima.

Bilo je to prvo u nizu jezivih otkrića u gradovima koje su napustile ruske snage, što je izazvalo međunarodni protest i istrage ratnih zločina. Moskva je odbacila odgovornost, optužujući Ukrajinu za organiziranje incidenata.

Ukrajinske vlasti otvorile su više od 180.000 istraga ratnih zločina, kazao je u ponedjeljak predsjednik Volodimir Zelenski na ceremoniji u Buči, polažući nade u Međunarodni krivični sud da će većinu zločinaca na visokom nivou privesti pravdi.

Kallas je naglasila da EU podržava ukrajinsko državno tužilaštvo i jača njegove kapacitete za istraživanje međunarodnih zločina, uključujući i putem civilne savjetodavne misije EU.

Kazala je i da napreduje rad na uspostavi posebnog suda koji će Rusiju smatrati odgovornom za njenu invaziju.

Međunarodni krivični sud (ICC) u martu 2023. izdao je nalog za hapšenje ruskog predsjednika Vladimira Putina zbog otmice ukrajinske djece.

Poseban sud je, međutim, namijenjen suđenju Rusiji za "zločin agresije", za koji ICC nema nadležnost.

Prijedlozi za uspostavu suda izneseni su prije više od dvije godine, ali prepirke oko njegove pravne osnove i načina na koji će funkcionirati značile su da je napredak bolno spor.

Čini se da je povratak američkog predsjednika Donalda Trumpa u Bijelu kuću ubrzao napore, jer evropski zvaničnici strahuju da bi njegovi planovi za mirovni sporazum mogli značiti da bi Moskva zauvijek izbjegla pravdi.

Stručnjaci iz 37 zemalja u februaru su se dogovorili o pravnim temeljima tribunala.

Kallas je u utorak kazala da će Vijeće Evrope "uskoro" početi raditi na narenim koracima, uključujući nacrt statuta suda, prenosi AFP.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo