U narednim danima, posebno u četvrtak i petak, dijelovi sjeverne i sjeveroistočne Bosne suočit će se s opasnostima od plavljenja, a postoji i ozbiljna prijetnja od klizišta.
Ova upozorenja dolaze od entitetskih hidrometeoroloških zavoda, kao i Agencije za vodno područje rijeke Save, koji već danima prate situaciju na terenu. Bh. meteorolog Nedim Sladić komentarisao je nadolazeće vremenske prilike.
Prema riječima Sladića, "sistem niskog zračnog pritiska u Sredozemlju sporo se narednih dana premješta na istok te povlači veoma vlažan zrak prema našim područjima, dolazeći u kontakt sa hladnijom zračnom masom koja pristiže sa prednje strane slabog visinskog grebena preko zapadne i centralne Europe".
Sladić ističe da, zbog složenog terena u Bosni, orografski utjecaj može znatno pojačati intenzitet padavina, jer će se zrak dodatno hladiti i oslobađati toplotnu energiju.
Ove promjene uslova stvaraju idealne preduslove za obimne padavine, koje mogu izazvati plavljenja, ali i lokalizirane klizišta.
"To će, osim mogućih plavljenja, lokalno izazvati klizišta koja će zavisiti i od opterećenosti tla vlagom", poručio je Sladić, upozoravajući da su slivovi rijeka Tinje, Spreče i Usore najugroženiji.
Obratimo pažnju narednih dana na moguća plavljenja u četvrtak i petak u dijelovima sjeverne i sjeveroistočne Bosne,...
Posted by Nedim Sladić on Utorak, 25. mart 2025.
Meteorolog također napominje da će platforma GloFAS pružiti dodatne uvide u situaciju tokom četvrtka i petka.
(Vijesti.ba)