Obraćanje američkog predsjednika Donalda Trumpa iranskom vrhovnom vođi, ajatolahu Aliju Khameneiju, o mogućem novom nuklearnom sporazumu pokušaj je izbjegavanja direktne vojne akcije, rekao je specijalni američki izaslanik Steve Witkoff.
“Ne trebamo sve rješavati vojnim putem”, rekao je Witkoff za Fox News u nedjelju. “Naš signal Iranu je ‘Hajde da sjednemo i vidimo možemo li, kroz dijalog, kroz diplomatiju, doći na pravo mjesto’. Ako možemo, spremni smo to učiniti. A ako ne možemo, alternativa nije dobra”.
Witkoffovi komentari dolaze nakon što je Trump 7. marta rekao da je poslao pismo iranskom vodstvu, tražeći učešće u pregovorima o iranskim nuklearnim aktivnostima i upozoravajući na potencijalnu vojnu akciju ako ono odbije. Khamenei je oštro osudio pristup, rekavši da Iran neće razgovarati s “nasilnikom”.
Trump je, također, zaprijetio Teheranu zbog bilo kakve podrške Husima u Jemenu, koji su nastavili svoju vojnu podršku Palestincima, ciljajući Izrael nakon što je blokirao pomoć i potom nastavio rat u enklavi.
Usred intenzivnih američkih zračnih napada na Jemen prošle sedmice, Trump je rekao da će SAD smatrati Teheran odgovornim za sve napade jemenskih Husa, odbacujući iransko insistiranje da grupa djeluje nezavisno.
Razgovori sa SAD-om su nemogući ako Washington ne promijeni svoju politiku pritiska, rekao je u nedjelju iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi. U četvrtak je rekao da je pismo “zapravo više prijetnja” i da će Teheran uskoro odgovoriti.
Malo je povjerenja u Iranu u američke pregovaračke obaveze nakon što je Trump 2018. povukao SAD iz ključnog nuklearnog sporazuma – Zajedničkog sveobuhvatnog akcijskog plana (JCPOA) – nametnuvši umjesto toga dodatne sankcije Iranu. JCOPA je potpisan sa svjetskim silama 2015. kako bi se obuzdao iranski nuklearni sporazum u zamjenu za ublažavanje sankcija.
Otkako se Trump jednostrano povukao iz sporazuma, Iran je ubrzao svoje obogaćivanje uranija do 60 posto čistoće – korak dalje do nivoa od 90 posto, potreban za uranij za nuklearno oružje.
Prema Međunarodnoj agenciji za atomsku energiju (IAEA), koja provodi inspekcije iranskih nuklearnih lokacija, Iran je nakupio dovoljno materijala za više bombi, ali nije izgradio nijednu.
Iako je Trump nagovijestio želju za pregovorima s Iranom otkako se ranije ove godine vratio u Bijelu kuću, ponovno je pokrenuo kampanju “maksimalnog pritiska” na Teheran.
A u srijedu su visoki zvaničnici Bijele kuće ponovno poručili da Iran mora u potpunosti ukinuti svoj nuklearni program i napustiti sve aktivnosti obogaćivanja uranija, čak i na niskim nivoima.
To je, zajedno s Trumpovim prijetnjama vojnom akcijom protiv Irana, potaklo pozive iz Irana da zemlja odustane od svoje službeno iskazane politike da nikada neće nastaviti s nuklearnim oružjem.
(Vijesti.ba)