21.03.2025 / 20:18 Svijet - Rim

Italija zabranjuje upotrebu rodno neutralnih simbola u školama

Italija zabranjuje upotrebu rodno neutralnih simbola u školama
Foto: Agencije
Italijansko ministarstvo obrazovanja u petak je naložilo školama da zabrane sve češću upotrebu rodno neutralnih simbola, navodeći da su nejasni i da krše pravila italijanske gramatike.

Ova odluka mogla bi dodatno pojačati tenzije između desničarske vlade, koja sebe predstavlja kao čuvara tradicionalnih vrijednosti, i zagovornika LGBTQ i ženskih prava.

- Upotreba neusklađenih grafičkih znakova, poput zvjezdice (*) i schwa simbola (ə), suprotna je jezičkim normama i može ugroziti jasnoću i jedinstvenost institucionalne komunikacije - navodi se u saopćenju ministarstva, prenosi Reuters.

Po preuzimanju dužnosti 2022. godine, premijerka Giorgia Meloni izazvala je kontroverze kada je izjavila da želi da njen službeni naslov premijerke ''presidente del consiglio'' bude prethodno označen muškim članom 'il' umjesto ženskim 'la'.

U italijanskom jeziku, kao i u drugim jezicima latinskog porijekla, imenice i pridjevi imaju ženski ili muški oblik, dok se u slučajevima množine koja obuhvata oba roda koristi muški oblik.

Neki to vide kao izraz muške dominacije i podržavaju uvođenje rodno neutralnih nastavaka za imenice, poput zvjezdica ili takozvane ''schwa'', svojevrsnog obrnutog slova 'e'.


(Vijesti.ba / FENA)

Izdvajamo