07.03.2025 / 09:00 Svijet - Seul

Sud naredio puštanje opozvanog predsjednika Yoona Suk-yeola iz pritvora

Sud naredio puštanje opozvanog predsjednika Yoona Suk-yeola iz pritvora
Yoon Suk Yeol

Centralni okružni sud u Seulu naredio je da se opozvani predsjednik te zemlje Yoon Suk-yeol danas pusti iz pritvora, nakon čega će se braniti sa slobode u procesu koji se vodi protiv njega, prenosi Tanjug, pozivajući se na agenciju Yonhap.

Yoon Suk-yeol je bio zadržan u pritvorskom centru u Uivangu, južno od Seula, gdje je doveden 15. januara pod optužbom da je podsticao pobunu proglašenjem ratnog stanja 3. decembra prošle godine, koje je zbog odluke parlamenta bio prinuđen ukinuti nakon nekoliko sati.

Sud je objavio svoju odluku mjesec dana nakon što je pravni tim opozvanog predsjednika podnio zahtjev za njegovo oslobađanje, uz obrazloženje da je nezakonito u pritvoru.

Dodali su da je optužnica koja je protiv njega podignuta 26. januara bila nezakonita, pošto je podignuta dan nakon što mu je istekao tada određen pritvor.

Tužioci su na to uzvratili da je optužnica podignuta u okviru predviđenog roka, kako to nalaže zakon o krivičnom postupku, i da se vrijeme za njeno podizanje računa u danima, a ne u minutama i satima, kako je tvrdio i računao pravni tim Yoona Suk-yeola, prenosi Aljazeera.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo