U Bosanskopodrinjskom kantou (BPK) Goražde počela je realizacija obaveznog predškolskog programa za djecu koja će u septembru krenuti u prvi razred osnovne škole.
Program provodi JU za predškolski odgoj i obrazovanje Goražde u saradnji sa ministarstvom za obrazovanje, mlade, nauku, kulturu i sport BPK Goražde.
- Realizacija programa na području BPK Goražde trajat će do 28. maja a prema evidenciji nakon javnog poziva, obavezni program pohađat će 222 buduća prvačića. Program će se provoditi u četiri grupe, raspoređene u dvije smjene, uz angažman odgajatelja koji će realizirati program. Ministarstvo u potpunosti finansira obavezni program iznosom od 37.222 KM, a dodatno su osigurana sredstva za pribavljanje ljekarskih uvjerenja za sve buduće prvačiće - naglasila je resorna ministrica Adisa Alikadić-Herić.
Pored goraždanskih vrtića, program će se provoditi i u OŠ “Ustikolina” i OŠ “Prača” , OŠ “Hasan Turčalo Brzi” Ilovača -područna škola Osanica, te OŠ “Mehmedalija Mak Dizdar”- područna škola u Bogušićima.
Djeca koja pohađaju vrtiće biće obuhvaćena obaveznim programom u javnoj ustanovi, dok će se za ostalu djecu program realizirati u aneksu Mješovite srednje škole “Enver Pozderović”, koji je u međuvremenu renoviran i pruža adekvatne uslove za realizaciju programa.
(Vijesti.ba / FENA)