Administracija predsjednika Donalda Trumpa saopćila je da sve zaposlenike agencije za inozemnu pomoć USAID, osim čelnika i ključnog osoblja, stavlja na plaćeni administrativni dopust i ukida 1600 radnih mjesta u Sjedinjenim Državama.
Odjel za učinkovitost vlade milijardera Elona Muska predvodio je napore za raspuštanje Agencije za međunarodni razvoj SAD-a, glavni mehanizam isporuke američke inozemne pomoći i ključno oruđe američke “meke moći” za osvajanje utjecaja u inozemstvu.
“Žao mi je što vas moram obavijestiti da ste pogođeni akcijom smanjenja radne snage”, stoji u elektroničkoj poruci poslanoj jednom od zaposlenika koji dobiva otkaz, a koju je vidio Reuters. Oni koji su dobili poruku bit će otpušteni iz savezne službe od 24. aprila, navodi se u elektroničkoj poruci.
USAID je na svojoj internetskoj stranici objavio da će neposredno prije ponoći u nedjelju po američkom istočnom vremenu svi direktni zaposlenici osim osnovnih biti stavljeni na dopust i da će 1600 zaposlenika USAID-a u SAD-u biti otpušteno.
U ranijoj obavijesti poslanoj osoblju, a koju je pregledao Reuters, navodi se da će oko 2000 radnih mjesta u SAD-u biti ukinuto. Bijela kuća nije odmah odgovorila na zahtjev za komentarom.
U petak je savezni sudac otvorio put Trumpovoj administraciji da stavi hiljade zaposlenika USAID-a na administrativni dopust, što je korak nazad za sindikate državnih službenika koji tuže zbog, kako su ih nazvali, nastojanja da se rasformiraju.
Dva bivša visoka dužnosnika USAID-a procijenila su da će većina od oko 4600 zaposlenika USAID-a, karijernih službenika američke državne službe i vanjskih poslova, biti stavljeno na administrativni dopust.
“Ova administracija i (državni sekretar Marco) Rubio kratkovidni su u rezovima kojima zahvaćaju stručnjake i jedinstvene kapacitete SAD-a za odgovor na krize. Kada izbiju bolesti, počne raseljavanje stanovništva, ovi stručnjaci USAID-a su na terenu i prvi su raspoređeni da pomognu u stabilizaciji i pruže pomoć”, rekla je Marcia Wong, jedna od bivših dužnosnica.
Trump je naredio 90-dnevnu pauzu u inozemnoj pomoći nedugo nakon preuzimanja dužnosti 20. januara, zaustavivši finansiranje svega, od programa koji se bore protiv gladi i smrtonosnih bolesti do pružanja skloništa za milione raseljenih ljudi širom svijeta.
Administracija je odobrila iznimke od zamrzavanja u ukupnom iznosu od 5.3 milijarde dolara, uglavnom za sigurnosne programe i programe za borbu protiv narkotika, prema popisu izuzeća koji je pregledao Reuters, a koji uključuje ograničenu humanitarnu pomoć.
Programi USAID-a dobili su manje od 100 miliona dolara izuzeća, u usporedbi s otprilike 40 milijardi dolara u programima koje je provodio godišnje prije zamrzavanja.
(Vijesti.ba / Hina)