24.02.2025 / 10:16 Svijet - Populizam u usponu

Izbori u Njemačkoj: Duboka politička podjela između istoka i zapada

Izbori u Njemačkoj: Duboka politička podjela između istoka i zapada
Foto: ZDF

Alternativna za Njemačku (AfD) ostvarila je historijski uspjeh na jučerašnjim parlamentarnim izborima, uvjerljivo osvojivši drugo mjesto na nacionalnoj razini.

Istovremeno, AfD je očiti pobjednik u istočnoj Njemačkoj, što je dokaz da izborna podjela između istoka i zapada zemlje ostaje na snazi.

Pet saveznih država koje čine bivšu Istočnu Njemačku - Brandenburg, Mecklenburg-Zapadno Pomorje, Saska, Saska-Anhalt i Tiringija - predstavljaju politička uporišta AfD-a. Tamo stranka uživa daleko veću podršku nego na zapadu Njemačke.

To se pokazalo i jučer. AfD je osvojio 34 posto glasova na istoku, što je gotovo dvostruko više nego što je osvojio na zapadu (17.7 posto)

Rezultati na prostoru bivše Istočne Njemačke:

AfD - 34 posto
CDU/CSU - 17.8 posto (30.8 posto na zapadu)
Linke - 13.2 posto (7.8 posto na zapadu)
SPD - 11.3 posto (17.6 posto na zapadu)
BSW - 10.2 posto (3.9 posto na zapadu)
Zeleni - 6.8 posto (13.2 posto na zapadu)
FDP - 3.3 posto (5 posto na zapadu)

Već tradicionalno postoje značajne razlike u rezultatima izbora između istočne i zapadne Njemačke, a one proizlaze iz historijskih, ekonomskih i društvenih faktora.

Nakon pada Berlinskog zida i ujedinjenja Njemačke, istok zemlje se suočio s brzim društvenim i ekonomskim promjenama. Mnogi građani osjetili su se zapostavljenima tokom procesa tranzicije, što je utjecalo na njihovo povjerenje u tradicionalne političke stranke.

Ekonomski izazovi poput nižih plaća, veće stope nezaposlenosti i demografskih problema češći su u istočnim regijama. Ti faktori često potiču osjećaj nezadovoljstva i frustracije, što dovodi do većeg otvaranja prema alternativnim, često populističkim opcijama.

AfD je osnovan 2013. Prvotno se formirao kao euroskeptički odgovor na financijsku i ekonomsku politiku eurozone, no s vremenom se transformirao u desničarski populistički pokret.

Kritičan je prema daljnjoj evropskoj integraciji i zagovara jaču nacionalnu suverenost. Traži strožu kontrolu granica i smanjenje masovnog priliva migranata, posebno iz muslimanskih zemalja, naglašavajući važnost očuvanja njemačkog kulturnog identiteta.

Promiče tradicionalne vrijednosti i nacionalni identitet, što se često povezuje s kritikom multikulturalizma. Često izražava zabrinutost oko utjecaja islama na njemačko društvo, što dovodi do optužbi za islamofobiju.

Mnogi politički analitičari, mediji i institucije u Njemačkoj, kao i u inozemstvu, pozicioniraju AfD kao ekstremno desnu stranku. Mnogi kritičari ističu da stranka koristi vrlo oštru retoriku usmjerenu protiv migranata i islamske kulture, što se doživljava kao netolerantno i isključivo. Također, optužuju AfD-ovce za odbacivanje modernih demokratskih standarda

(Vijesti.ba)

Izdvajamo