"Narod Meksika, pod nijednim okolnostima, neće prihvatiti intervencije, miješanja ili bilo koji drugi čin sa strane koji šteti integritetu, nezavisnosti i suverenitetu nacije", rekla je Sheinbaum u četvrtak tokom svoje dnevne press konferencije.
Mjere bi se primjenjivale na cijeli meksički teritorij, uključujući "kopno, vodu, more i zračni prostor", dodala je.
Sjedinjene Američke Države su, kako je nedavno izvijestio CNN, tajno koristile bespilotne letjelice MQ-9 Reaper unutar meksičkog zračnog prostora kako bi špijunirale kartela droge, u sklopu dramatične preorijentacije nacionalnih sigurnosnih resursa prema južnoj granici SAD-a, koju je inicirao bivši predsjednik Trump.
Sheinbaum i drugi visoki meksički zvaničnici već su izrazili zabrinutost zbog suvereniteta nakon što su otkriveni letovi američkih špijunskih aviona u blizini granice, iako se oni nalaze u međunarodnom zračnom prostoru i nad teritorijom SAD-a. Ministar odbrane Ricardo Trevilla rekao je prošle sedmice da nije bio obaviješten o letovima špijunskih aviona.
"Ovo nije prilika za SAD"
Sheinbaum sada predlaže reforme u ustavne članke 39. i 40., koji se odnose na nezavisnost i suverenitet Meksika.
Predložene reforme uključuju zabranu bilo kakve "intervencije za istrage i procesuiranje bez izričite dozvole i saradnje meksičke države u okviru primjenjivih zakona".
Predsjednica Meksika također je izjavila da odluka SAD-a da označi određene kriminalne grupe u Meksiku kao terorističke organizacije nije donesena u konsultaciji s njenom vladom.
"Ono što želimo jasno reći s ovom oznakom je da ne pregovaramo o suverenitetu, ovo ne može biti prilika za Sjedinjene Američke Države da napadnu naš suverenitet", rekla je predsjednica.
"Oni mogu nazvati (kartele) kako god žele, ali s Meksikom je to saradnja i koordinacija, nikada subordacija, nikakvo miješanje, a još manje invazija", dodala je.
Odvojeno, Sheinbaum je također najavila reformu koja bi trebala ciljati "svaku domaću ili stranu osobu koja se bavi ilegalnom proizvodnjom, distribucijom, odlaganjem, prijenosom i unošenjem oružja na nacionalni teritorij".
Oružja proizvedena u SAD-u dugo se smatraju važnim izvorom naoružanja za kriminalne grupe širom Latinske Amerike i Kariba. Meksiko je u prošlosti tvrdio da je "skoro sva" oružja zaplijenjena na mjestima zločina – od 70% do 90% – bila prokrijumčarena iz SAD-a u Meksiko.
(Vijesti.ba)