- Trump je Zelenskog nazvao diktatorom, drži Evropljane podalje od pregovora između Moskve i Washingtona i požurio je rasformirati Američku agenciju za međunarodni razvoj (USAID), što bi moglo otvoriti prostor za kinesku intervenciju. Uz to, govorio je o raseljavanju Palestinaca iz Gaze, što bi značilo brisanje ranijih napora SAD-a da posreduje u dvodržavnom rješenju - dodao je Ward u opširnom izvještaju u američkom listu The Wall Street Journal, prenosi Al Jazeera.
Dodao je kako niko nije očekivao da će Trump tako brzo napraviti temeljite promjene u američkoj vanjskoj politici, odstupajući od puta koji je uspostavljen nakon 1945. godine.
- Nije da se Trump odrekao poretka nakon Drugog svjetskog rata - izjavila je Victoria Coates, potpredsjednica za nacionalnu sigurnost i vanjsku politiku u konzervativnom think tanku Heritage Foundation, „nego više ne živimo u razdoblju nakon Drugog svjetskog rata i moramo prihvatiti da se geopolitički krajolik promijenio.“
Richard Haass, počasni predsjednik Vijeća za vanjske odnose i visoki dužnosnik u prethodnim republikanskim administracijama, upozorio je da su trenutni događaji ozbiljno narušili ugled Sjedinjenih Američkih Država u očima njihovih saveznika.
WSJ također prenosi izjave Chucka Hagela, bivšeg republikanskog senatora koji je služio kao ministar odbrane u administraciji Baracka Obame, koji je potvrdio da je ono što se događa „ozbiljan izazov za temelje svjetskog poretka uspostavljenog nakon Drugog svjetskog rata“. Dodao je: „Nikada nisam bio ovoliko zabrinut za budućnost ove zemlje i svijeta kao sada.“
S druge strane, glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Brian Hughes objasnio je da je vodstvo predsjednika Trumpa stvorilo prvu priliku za razgovore s Rusijom nakon mnogo godina kako bi se pronašlo mirno rješenje i okončao rat, a on je to učinio samo četiri sedmice nakon preuzimanja dužnosti.
Justin Logan, direktor studija odbrane i vanjske politike na Cato institutu, liberalnom think tanku u Washingtonu, rekao je da je vrijeme da američki čelnik djeluje na način koji će uvjeriti Evropljane da više brinu o vlastitoj regiji.
- Trump provodi američku viziju koja seže još do Dwighta Eisenhowera, koji je 1959. bio zabrinut da ravnodušnost Evrope prema vlastitoj sigurnosti pravi naivčinu od ujaka Sama - nastavio je.
- Dužnosnici Trumpove administracije kažu da je njegov novi pristup već donio rane pobjede, budući da je razgovor o kontroli Panamskog kanala potaknuo panamskog predsjednika Josea Raula Molina da odustane od kineske inicijative Pojas i put, čime je smanjen utjecaj Pekinga na zapadnoj hemisferi - dodaje Alexander Ward.
Također, njegova izjava o preseljenu stanovnika Gaze iz Pojasa dovela je do produktivnih sastanaka s čelnicima Bliskog istoka.
Autor je otkrio da je John Bolton, Trumpov bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost, koji je kasnije postao njegov suparnik, rekao da predsjednik nema dovoljno koherentnu ideologiju da zaista razmontira globalni poredak. „To je mišljenje jednog čovjeka, ali nažalost, taj čovjek je predsjednik“. Bolton je potom poručio američkim saveznicima: „Samo izdržite.“
(Vijesti.ba / FENA)