U zgradi Ujedinjenih nacija u Sarajevu održan je redovni godišnji koordinacijski sastanak između Federalnog ministarstva rada i socijalne politike i predstavnika UN-a u Bosni i Hercegovini.
Na sastanku su analizirani dosadašnji rezultati zajedničkih projekata i aktivnosti u oblasti rada i socijalne politike te definirani naredni koraci s ciljem unaprjeđenja sistema socijalne zaštite i osiguranja veće dostupnosti socijalnih usluga građanima Federacije BiH.
Fokus saradnje je na modernizaciji sistema socijalne zaštite, unaprjeđenju zakonskog okvira i omogućavanju efikasnije podrške ranjivim kategorijama stanovništva. Redovni koordinacijski sastanci, koji se održavaju dva puta godišnje od septembra 2023. godine, omogućavaju sistematsko praćenje rezultata, analizu izazova i planiranje daljih aktivnosti.
Sastanku su prisustvovali ministar rada i socijalne politike Adnan Delić sa svojim timom te rezidentna koordinatorica UN-a u BiH Ingrid Macdonald, koja je predvodila tim UN-a sa predstavnicima UNICEF-a, UN Womena, UNDP-a, ILO-a, IOM-a, UNFPA-e i Svjetske banke. Razgovaralo se o napretku u provedbi zajedničkih inicijativa, preprekama s kojima se suočava sistem socijalne zaštite te mogućnostima za unaprjeđenje socijalnih usluga.
Ministar Delić zahvalio je UN-u za kontinuiranu podršku i naglasio važnost saradnje u procesu reforme sistema socijalne zaštite.
- Saradnja s UN agencijama omogućava nam da modernizujemo sistem socijalne zaštite i učinimo usluge dostupnijima svim građanima, posebno najugroženijim kategorijama. Naš cilj je reforma koja će osigurati efikasniju podršku i bolju povezanost svih servisa socijalne zaštite - rekao je Delić.
Rezidentna koordinatorica UN-a Ingrid Macdonald ocijenila je dosadašnju saradnju kao izuzetno uspješnu i ponovila posvećenost UN-a pružanju podrške tom ministarstvu i drugim relevantnim institucijama.
- Rad i socijalna zaštita su u središtu djelovanja Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini. Naša saradnja s Federalnim ministarstvom rada i socijalne politike ključna je u borbi protiv nejednakosti i osiguravanju da najugroženiji članovi društva dobiju potrebnu podršku. Ostajemo posvećeni jačanju tog partnerstva, pokretanju novih inicijativa i postizanju značajnih rezultata kroz naše široke programe, uključujući ulaganja u ekonomiju njege, jačanje rodno odgovornog budžetiranja, unaprjeđenje prava osoba s invaliditetom, poboljšanje sistema zaštite djece te podršku inkluzivnim socijalnim i radnim politikama i programima koji nikoga ne ostavljaju po strani - istakla je Macdonald.
Među najvažnijim rezultatima dosadašnje saradnje su završetak procjene izvodljivosti za Fond za porodicu i djecu te finalizacija Zakona o socijalnim uslugama. Također, usvojena je Strategija razvoja sistema socijalne i dječije zaštite, proširene su reforme upućivanja, a usvojena je i nova Strategija FBiH za socijalnu i dječiju zaštitu s detaljnim radnim planom za 2025. godinu.
U Bihaću je uspostavljen sistem hitnih novčanih transfera za domaćinstva pogođena nedavnim poplavama, dok su napori na deinstitucionalizaciji u toku, uključujući finalizaciju Akcionog plana za deinstitucionalizaciju te Akcionog plana za transformaciju Ustanove Pazarić. Također, proširuju se usluge hraniteljstva i podrška djeci u pokretu, a u roku je i realizacija programa Gerontodomaćice, koji će poboljšati usluge podrške starijim i osobama s invaliditetom.
Razvoj Integrisanog socijalnog registra i implementacija alata za procjenu SPARKS doprinose stvaranju efikasnijeg sistema socijalne zaštite, dok ekonomsko osnaživanje žena napreduje kroz programe zapošljavanja, obuke i političkog dijaloga.
Na kraju sastanka obje strane su ponovile posvećenost nastavku saradnje s ciljem jačanja sistema socijalne zaštite i omogućavanja građanima Federacije BiH lakšeg pristupa socijalnim uslugama, saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.
(Vijesti.ba / FENA)