Predstavnici institucija, organizacije civilnog društva i poslodavci imali su priliku da u direktnim razgovorima pronađu potencijalne zaposlenike, za što je Upravni odbor Fonda za profesionalnu reahabilitaciju i zapošljavanje te samozapošljavanje osoba s invaliditetom Federacije Bosne i Hercegovine ove godine osigurao 7.250.000 KM.
Kako je istakla Sabina Zupčević, rukovoditeljica Sektora za razvoj tog fonda, javni poziv će biti raspisani u narednih sedam dana, a podstiče zapošljavanje i samozapošljavanje invalidnih lica sa stepenom invaliditeta 60 i više posto.
- Ovo je dobra prilika da pozovemo poslodavce da se jave na javne pozive, da iskoriste sredstva koja se kreću od 15 hiljada do 34 hiljade maraka neporvatnih sredstava, koje dajemo poslodavcima koji su zainteresovani zaposliti osobe s invaliditetom 60 posto i više. Ova sredstva mogu iskoristiti i same osobe s invalditietom za samozapošljavanje. Pored toga, pozivamo osobe s invaliditetom da iskoriste programe profesionalne rehabilitacije, za koje se izdvaja do 6.000 KM te koja omogućavaju osobama s invaliditetom dokvalifikaciju, prekvalifikaciju - kazala je Zupčević.
Osobe sa invaliditetom mogu platiti troškove fakulteta, doktorata, polaganja vozačkog ispita svih kategorija, troškove kurseva i edukacije iz informatike te učenja stranih jezika, kao i certifikate za stručne ispite.
- Fond ima dovoljno sredstava da podrži sve aplikacije koje su formalno-pravno ispravne. Međutim, zaista je evidentno da postoje predrasude kod poslodavaca, kada je u pitanju zapošljavanje osoba s invaliditetom. Zaista podstičemo poslodavce, a imamo i jako puno pozitivnih primjera koji su pokazali da osobe s invaliditetom, bez obzira na svoj invaliditet, mogu dati doprinos. Fond je do sada dodijelio preko 7.000 poticaja za zapošljavanje osoba s invaliditetom, a nadamo se da će u budućnosti i Zeničko-dobojski kanton više koristiti sredstva koja nudi Fond - kazala je Zupčević, koja je pozvala poslodavce da se jave na svih pet LOT-ova koji će raspisati.
Projekat “SPRINT” realizuje se uz podršku Evropske unije, Vlade Švedske i Međunarodna organizacija rada, a u okviru inicijative “EUzaZapošljavanje” te s ciljem unapređenja programa aktivacije, savjetovanja i podrške za zapošljavanje, odnosno radne integracije osoba sa invaliditetom na tržištu rada ZDK-a i Srednjobosanskog kantona.
- Danas se obilježava Međunarodni dan socijalne pravde, koji je, u stvari, podsjetnik da svi trebamo imati jednake mogućnosti i jednake prilike za dostojanstven život. Jedna od prilika za tako nešto osobama sa invaliditetom je osigurati im zapošljavanje - kazala je koordinatorica projekta Dragana Grbić-Hasibović.
Poslodavci, dodala je, u sklopu ovog projekta mogu dobiti sredstva za tromjesečnu bruto platu za osobu sa invaliditetom koju će zaposliti, uz obavezu da ta osoba dobije ugovor o radu te ostane još minimalno tri mjeseca zaposlena.
- Također, imaju mogućnost da dobiju i sredstva za prilagodbu radnog mjesta, što je izuzetno važno. Jer, bez obzira da li govorimo o osobama koje imaju fizički invaliditet ili osobama koje imaju intelektualne teškoće, prilagodba može biti u smislu da se fizički prilagodi radno mjesto. Ali, ako govorimo o drugim vrstama invaliditeta, ta prilagodba može biti mentor ili asistent, koji će uvesti invalidnu osobu u posao - kazala je Grbić-Hasibović.
Predsjednik Koordinacionog odbora organizacija osoba sa invaliditetom ZDK-a Harun Aliefendić ističe kako bi veliki iskorak u ovoj oblasti trebalo biti usvajanje novog Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invalitetom u Federaciji BiH, za koji je pozitivno mišljenje dalo i Ministarstvo finansija Vlade FBiH te bi se uskoro trebao naći i u redovnoj parlamentarnoj proceduri.
- Nakon više od godinu dana, na red je došlo da, napokon, određene prednosti i benefiti tog novog zakona ugledaju svjetlo dana. Najbitnije je da se taj zakon donese, jer će, sigurno, donijeti- kako dobrobiti za osobe sa invaliditetom, tako, u određenom dijelu, i za poslodavce u realnom sektoru, koji su dužni da upošljavaju ili da plaćaju određenu naknadu ukoliko ne upošljavaju osobe sa invaliditetom - kazao je Aliefendić.
Ne mogu se, kaže, pohvaliti da ima puno interesa od poslodavaca za zapošljavanja ove populacije, a razlog tome su, svakako, predrasude te neiformisanost o pogodnostima koje poslodavci mogu ostvariti.
Zato je, podvukao je, pored zakonskog rješenja, mada “nijedan zakon neće zaposliti osobu sa invaliditetom”, ključno upoznati sve poslodavce o benefitima, dok je osobe sa invaliditetom potrebno motivirati da se aktivno uključe u traženje posla te da ih kao takve prepoznaju i mogući poslodavci.
(Vijesti.ba/FENA)