Ova pravila, koja su najavljena prošlog vikenda i stupaju na snagu 1. marta, dolaze u trenutku kada Kina brzo gradi i modernizuje svoju Narodnu oslobodilačku vojsku (PLA) kako bi se uskladila s vojnim potencijalom Sjedinjenih Američkih Država, javlja CNN.
Ovo također predstavlja posljednji napor lidera Xi Jinpinga u okviru njegove široke kampanje za jačanje nacionalne sigurnosti i zaštitu državnih tajni uslijed povećanih geopolitičkih tenzija.
Ove sveobuhvatne regulative mogle bi imati veliki utjecaj na kineske vojne blogere i komentatore, koji često brzo dijele slike ili informacije o novim vojnim sistemima, imenovanjima osoblja i premještanjima trupa.
Takve informacije koje su javno dostupne, a koje objavljuju kineski entuzijasti za vojnu tematiku, također su predstavljale važan izvor za one koji prate razvoj i kretanje kineske vojske.
Regulacije imaju za cilj rješavanje problema kao što su "širenje lažnih vojnih informacija" i "curenje vojnih tajni" na internetu, prema pitanjima i odgovorima koje je objavila vlada.
One postavljaju stroga pravila za online sadržaj koji se odnosi na vojne poslove, zabranjujući "proizvodnju, kopiranje, objavljivanje i širenje" vojnih tajni, tehnologija nacionalne odbrane, industrijskih tajni ili drugih neobjavljenih informacija.
Lista zabranjenih tema obuhvata sve, od razvoja i testiranja vojnih sistema do vojnih vježbi i rasporeda trupa, kao i organizacijskih struktura, zadataka i borbenih sposobnosti vojnih jedinica koje nisu službeno objavljene.
Regulacije ciljaju na pojedince i "online pružatelje vojnih informacija", koji uključuju specijalizirane vojne web stranice, vojne kolumne i društvene medijske račune fokusirane na vojnu tematiku.
U znak njihovog širokog opsega, regulative su izdane od strane 10 vladinih i vladajućih komunističkih partijskih odjela, od najvišeg internet regulatora i najvišeg vojnog zapovjednog tijela do ministarstava javne sigurnosti, državne sigurnosti, kulture i turizma.
Informacije dostupne iz otvorenih izvora pružale su ključne tragove o napretku kineske vojske u prošlosti. Prošlog decembra, online snimci i slike onoga što su mnogi smatrali kineskim sledećim generacijskim lovcem stealth, izazvale su veliku uzbunu u Kini i među posmatračima PLA širom svijeta, nakon što su misteriozni avioni viđeni kako lete u punom dnevnom svjetlu iznad dva kineska grada.
Nije jasno kako će nove regulacije uticati na izvještavanje stranih medija o kineskoj vojsci.
Analitičari su rekli da bi nove regulacije mogle ukazivati na pooštravanje kontrole nad vojnim sadržajem na kineskom internetu.
"Sadržaj vezan za vojsku i odbranu uživa značajnu popularnost među korisnicima kineskog interneta, ali je liderstvo očigledno željno osigurati da osjetljive informacije — pojam koji se u Kini široko primjenjuje — i spekulacije ne podrivaju službenu narativu o razvoju i sposobnostima zemlje", napisao je David Bandurski, izvršni direktor China Media Projecta.
James Char, stručnjak za PLA i asistent profesor na S. Rajaratnam School of International Studies u Singapuru, rekao je da su informacije vezane za PLA i druge vojne teme dugo bile pod strogim nadzorom kineskih vlasti.
Neki od sadržaja koji su zabranjeni novim pravilima već su bili zabranjeni prethodnim zakonodavstvom, kao što je sve što šteti nacionalnom suverenitetu i sigurnosti ili omalovažava vojsku i njene "heroje i mučenike".
Drugi se redovno cenzurišu na kineskim društvenim mrežama, kao što su komentari koji kritikuju kinesku odbrambenu politiku i vojnu strategiju, ili oni koji šire lažne informacije o vojsci.
"Najavljivanje ovih regulacija smatram samo institucionalizacijom postojećih pravila", rekao je Char.
Međutim, primijetio je da nova pravila koja zabranjuju dijeljenje informacija o vojnim rasporedima i kretanjima trupa služe kao zakonska zabrana takvih praksi od strane korisnika interneta bez odobrenja PLA, kao što su vojni blogeri ili obični ljudi u Kini.
"Ovo bi moglo uticati na spremnost tih pojedinaca da ubuduće objavljuju takav materijal na internetu kad naiđu na premještanje trupa ili vojnu vježbu u svojim lokalnim zajednicama", rekao je Char.
"Ovo će također koristiti Pekingu u sprečavanju da se unaprijed izlože rasporedi trupa unutar kopnene Kine prije neke veće vojne vježbe ili nagomilavanja trupa u kineskim obalnim regionima blizu Tajvanskog tjesnaca."
(Vijesti.ba)