Njemački izvoz u 2024. smanjio se za jedan posto u odnosu na prethodnu godinu, dosegnuvši ukupnu vrijednost od 1.559,7 milijardi eura. Među glavnim razlozima pada ističe se smanjenje potražnje iz Kine, zemlje koja je prethodnih godina bila ključni tržišni partner za njemačke proizvođače.
U posljednjem kvartalu 2024. godine izvoz je dodatno oslabio, što je otežalo oporavak njemačke eonomije jer se nalazi u recesiji. Njemački savezni statistički ured iz Wiesbadena potvrdio je da su izvozne aktivnosti bile 'znatno niže' u odnosu na prethodni kvartal, a industrijska proizvodnja pala je za 4,5 posto u usporedbi s 2023. godinom.
Posebno je pogođena automobilska industrija, kao i proizvodnja strojeva te su u prosincu zabilježile pad od 10 posto. S druge je strane farmaceutska industrija jedina ostvarila rast od 11 posto, čime je ublažila ukupne gubitke njemačke proizvodnje, piše Tagesschau, prenosi tportal.
Uprkos negativnim pokazateljima, u decembru 2024. izvoz je zabilježio blag oporavak, rastući za 2,9 posto u odnosu na novembar. Najveći rast izvoza zabilježen je u trgovini s državama Evropske unije te su pošiljke porasle za 5,9 posto. Ipak, njemačko Savezno udruženje za veleprodaju, vanjsku trgovinu i usluge (BGA) već je ranije ocijenilo 2024. kao 'izgubljenu godinu' za njemačku vanjsku trgovinu.
Pritom ni 2025. ne donosi optimistične prognoze. Oko 80 posto njemačkih izvoznika očekuje daljnji pad obujma i prihoda od izvoza, a BGA predviđa smanjenje vanjskotrgovinskog prometa za 2,7 posto.
'Potencijalne carinske prijetnje nove Trumpove administracije pogoršavaju raspoloženje u industriji', upozorio je Klaus Wohlrabe iz Instituta ifo.
Jedan od najvećih pomaka u trgovinskoj strukturi Njemačke dogodio se u odnosima sa Sjedinjenim Američkim Državama. SAD je prvi put od 2016. godine pretekao Kinu kao najvažnijeg njemačkog trgovinskog partnera. Ukupna trgovinska razmjena s tom zemljom dosegla je 255,4 milijarde eura, a njemački trgovinski suficit sa SAD-om porastao je na rekordnih 71,4 milijarde eura.
Uprkos tome, izvoz u SAD u decembru 2024. pao je za 3,5 posto, a istovremeno je uvoz iz SAD-a porastao za tri posto. Ovaj trend zabrinjava ekonomiste te strahuju da bi američke carinske mjere mogle još otežati njemački izvoz.
Carsten Brzeski, ekonomist ING banke, smatra da pravi problem ne leži samo u izvozu, već u mogućem premještanju proizvodnje u SAD.
'Opasnost nije samo u padu izvoza, već i u tome da njemačke firme presele svoju proizvodnju u SAD zbog povoljnijih uslova', izjavio je Brzeski.
Sebastian Dullien iz Instituta za makroekonomiju i konjunkturna istraživanja (IMK) pri Zakladi Hans Böckler smatra da je poseban problem slabost ključnih sektora njemačke industrije.
'Dva najvažnija sektora prerađivačke industrije, strojarstvo i automobilska industrija, ponovno pokazuju znakove slabosti', upozorio je Dullien.
Posebnu zabrinutost izazvale su najave američkog predsjednika Trumpa o uvođenju dodatnih carina na njemačke proizvode, što bi moglo još više ugroziti njemačku industriju.
'Najave carinskih mjera mogle bi zadati novi težak udarac njemačkoj ekonomiji, a ono se već suočava s ozbiljnim izazovima', dodao je Dullien.
(Vijesti.ba)