05.02.2025 / 09:23 Zanimljivosti - Promjene u turizmu

U kojem mjesecu je najskuplje odmarati u Italiji?

U kojem mjesecu je najskuplje odmarati u Italiji?
Foto: Vijesti.ba
Turizam u Italiji doživljava velike promjene. Turistička sezona traje dosta duže, a primijećen je porast unaprijed rezervisanih putovanja. Zahvaljujući povećanju broja međunarodnih turista, cijene smještaja rastu, a posjete su ravnomjernije raspoređene tokom cijele godine.

Prema izvještaju Hotel Booking Trends platforme SiteMinder, koja analizira više od 125 miliona rezervacija globalno, u 2024. godini 31,68% rezervacija u italijanskim hotelima ostvareno je tokom ljetnjih mjeseci od juna do avgusta. Ipak, jul i avgust bilježe blagi pad (-4% i -1%), dok mjeseci poput maja i oktobra bilježe rast. Konkretno, maj je zauzeo 9,39% svih rezervacija (u poređenju sa 8,97% u 2023), dok je oktobar dostigao 9,15% (u poređenju sa 8,99% prethodne godine), navodi horecanews.

Septembar bilježi rast od 2%, dok su februar i mart zabilježili povećanje od 8% i 4%. Ovi podaci ukazuju na produženje turističke sezone u Italiji, što doprinosi ravnomjernijem rasporedu turista tokom godine.

Rast cijena smještaja i povećanje broja međunarodnih turista

Produžena sezona direktno je uticala na rast cijena hotela. Maj i oktobar postali su najskuplji mjeseci u 2024. godini, sa prosječnom cijenom noćenja od 272 i 271 EUR. U prosjeku, hotelske cijene u Italiji porasle su za 5,4% u odnosu na 2023. godinu, sa prosječnom cijenom od 239,6 EUR po noći. Italija se takođe svrstala među 65% svjetskih destinacija koje su zabilježile rast cijena.

Najskuplji dani za boravak u hotelima

Petak je ostao najskuplji dan za hotelski smještaj, sa prosjekom od 255 EUR po noći, dok je nedelja najjeftinija sa razlikom od oko 25 EUR. Pored toga, dužina boravka u italijanskim hotelima je blago veća od globalnog prosjeka: 12,55% gostiju rezervisalo je dvije noći, dok je 8,18% ostalo 3 do 4 noći. Samo 0,75% turista produžilo je boravak na više od nedelju dana.

Rast ranih rezervacija i stabilna stopa otkazivanja

Sve više turista planira svoja putovanja unaprijed, posebno međunarodni gosti. Prosječan period rezervacije u Italiji je 34 dana, dok je globalni prosjek 31,98 dana. Stopa otkazivanja rezervacija ostala je stabilna, iznad globalnog prosjeka od 19,77% i evropskog prosjeka od 20,78%, što je malo više od 21%.

Ključna uloga međunarodnih turista

Strani turisti činili su 65,24% ukupnih dolazaka u italijanskim hotelima u 2024. godini. Glavna tržišta bila su Njemačka, Francuska i Velika Britanija, ali je zabilježen i rast broja turista iz Azije. Najposjećeniji gradovi bili su Rim, Venecija i Firenca, dok su regije poput Apulije i Sicilije takođe zabilježile povećanje broja posjetilaca.

Globalni turistički trendovi

Turizam u svijetu pokazuje znakove oporavka, posebno zahvaljujući povratku azijskih turista, prvenstveno iz Kine. Globalno, prosječna cijena noćenja porasla je na 186 EUR, dok je prosječna dužina boravka u 78% slučajeva bila jedna noć, dok je 11% gostiju boravilo tri i više noći.

Uz povećanu potražnju i sve više unaprijed planiranih putovanja, turistički sektor u Italiji ima priliku da optimizuje svoje strategije i iskoristi prednosti produžene sezone kako bi privukao još više turista tokom cijele godine.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo