Tinejdžer iz engleskog Huddersfielda ubijen je u napadu dronom u selu Terni na istočnom frontu. "Imao je cijeli život pred sobom. Sutra bih se zamijenio s njim samo da može sjediti kod kuće uz kriglu i gledati pikado. Imam 52 godine, proživio sam svoj život. On je imao 18, tko zna što je mogao učiniti? Nije proživio život, to je najgori dio", rekao je njegov otac Graham, a piše Index.hr.
Prema njemu, James se želio pridružiti britanskoj vojsci kada je napustio srednju školu Royds Hall sa 16 godina. Umjesto toga, ipak je upisao tečaj na koledžu Kirklees. Kaže da je James sa 17 godina počeo pričati o tome da želi otići u Ukrajinu kako bi pomogao u ratnim naporima.
"Naknadna pamet je prekrasna stvar"
Graham, Jamesova majka i njegove starije sestre Sarah (21) ili Sophie (22) nisu željele da najmlađi član porodice ode u Ukrajinu, ali ga nisu uspjele uvjeriti da se predomisli. "Sjeo sam s njim i vodio razgovore o tome zašto to želi učiniti. Na kraju je odlučio da je to nešto što želi učiniti", naveo je Graham koji je živio sa svojim jedinim sinom.
"Pretpostavljam kako je mislio da je to pomalo avantura", dodao je i priznao kako je nevoljko podržao Jamesovu odluku.
"Da nisam to učinio, probudio bih se jedno jutro i on bi otišao. Naknadna pamet je prekrasna stvar. Jesam li mogao promijeniti njegovo mišljenje? Ne", napomenuo je.
Graham je ostavio Jamesa na aerodromu Manchester 28. aprila. James je tamo uhvatio let za Krakow, zatim se ukrcao na autobus za Ternopil, gdje se pridružio Internacionalnoj legiji i prošao osnovni program obuke koji je trajao oko četiri sedmice.
"Imao bi puno prijatelja za cijeli život da je preživio"
Govoreći uoči treće godišnjice početka rata, Graham kaže da su James i njegovi saborci, koji su došli iz cijelog svijeta i imali različite nivoe vojnog iskustva, bili "potpuno loše opremljeni" i korišteni kao "topovsko meso". Ipak, istakao je kako James tokom telefonskih razgovora nije odavao dojam da je požalio zbog svoje odluke.
"Upoznao je neke divne ljude i imao bi puno prijatelja za cijeli život da je preživio", uvjeren je. James je bio raspoređen na istok zemlje dok su on i saborci pokušavali zaustaviti snažno rusko napredovanje koje se širilo prema sjeveru iz okupirane Donjecke oblasti.
Graham kaže da je njegov sin bio na prvoj misiji u srpnju kada je poginuo trčeći između dva rova u polju bez zaklona. Čuo se s njim večer prije. "Činio se dobro. Rekao je u nekom trenutku: 'Mislim da neću biti ovdje toliko dugo koliko bih mogao biti. Malo je drugačije od onoga što sam mislio'", prisjetio se.
"Rekao sam: 'O tebi ovisi. Ako nešto pođe krivo, doći ću po tebe'. To je uvijek bila opcija ako odluči da ne želi biti tamo", napomenuo je. Prema web stranici Internacionalne legije, dragovoljci koji su plaćeni za svoju službu mogu raskinuti ugovor nakon šest mjeseci.
(Vijesti.ba)