Tokom svoje sedmične sjednice, vlada je odobrila smanjenje, sa sadašnjih 40 sati, u izvršnoj uredbi koju je napisala ministrica rada Yolanda Diaz, koja predvodi ljevičarsku stranku Sumar.
- Ovaj predlog govori o tome da živimo bolje, radimo manje i budemo mnogo produktivniji i ekonomski efikasniji - kazala je Diaz novinarima.
Mjeru još treba odobriti parlament, gdje vlada lijevog centra koju predvodi socijalistički premijer Pedro Sanchez nema jasnu većinu i ovisi o balansiranju zahtjeva nekoliko manjih stranaka za donošenje zakona.
Diaz, koja je također zamjenica premijera, napravila je plan o smanjenju radnog vremena do kraja 2025. centralnim dijelom podrške svoje stranke Sanchezovoj premijerskoj funkciji.
Katalonska separatistička stranka desnog centra Junts već je, međutim, signalizirala otpor prijedlogu, dok je glavni lobi za poslodavce, CEOE, saopćio da bi to povećalo troškove španskih firmi i učinilo ih manje konkurentnima.
Nakon višemjesečnih razgovora između Diaza i predstavnika sindikata i poslodavaca, pregovori s CEOE prekinuti su u novembru nakon što je insistirao da se kraća radna sedmica ne bi trebala nametnuti zakonom, nego kroz kolektivne pregovore kako bi se udovoljile potrebe svake firme.
- Korporacijski svijet je za dijalog, ali ne i za monolog - kazao je u utorak glavni izvršni direktor Antonio Garamendi.
Diaz se također sukobila s ministrom ekonomije Carlosom Cuerpom, koga je optužila da je "stao na stranu poslodavaca" nakon što je predložio odgodu promjene za godinu dana kako bi se manjim firmama dalo vremena za prilagodbu. Španska centralnja banka i bivši ministar ekonomije upozorili su da bi viši troškovi rada mogli podstaći inflaciju i ograničiti otvaranje radnih mjesta.
Nakon odluke vlade, Cuerpo je kazao da bi se firme mogle oduprijeti promjeni s obzirom na snažan ekonomski rast Španije, opadajuću inflaciju i stopu nezaposlenosti koja je najniža u 16 godina, prenosi Reuters.
(Vijesti.ba / FENA)