04.02.2025 / 06:00 Svijet - Hidžab dozvoljen

Kirgistan zabranio nikab na javnim mjestima, kazna od 230 dolara

Kirgistan zabranio nikab na javnim mjestima, kazna od 230 dolara
Foto: Arhiv

Kirgistan je postao posljednja zemlja s većinskim muslimanskim stanovništvom u Centralnoj Aziji koja je zabranila nikab – dugu odjeću koja pokriva tijelo, kosu i lice, ostavljajući vidljivim samo oči.

Zabrana, koja je stupila na snagu 1. februara, predviđa kaznu od 20.000 soma (230 dolara) za žene koje nose nikab na javnim mjestima.

Ženska islamska odjeća i muške brade već dugo su tema vladinih kampanja i javnih debata u Centralnoj Aziji, gdje strogo sekularne vlasti strahuju od sve većeg utjecaja islama.

Kirgistanski zakonodavci su naveli da je zabrana potrebna iz sigurnosnih razloga — kako bi lica ljudi bila vidljiva i kako bi se pojedinci mogli identificirati. Protivnici, međutim, smatraju da zabrana uskraćuje ženama slobodu da biraju šta žele da nose, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

'Dio naše tradicije'
Zabrana je dio izmjene Zakona o vjerskoj sferi, koji je predsjednik Sadir Džaparov potpisao 21. januara. Iako zakon izričito ne spominje nikab, koji se lokalno naziva "parandža", zabranjuje "odjeću koja onemogućava identifikaciju osobe u državnim ustanovama i na javnim mjestima", što je eufemizam koji se u Centralnoj Aziji koristi za nikab.

Pokrivanja lica koja su obavezna zbog posla ili medicinskih razloga izuzeta su iz zabrane.

Zakonodavci i vjerske ličnosti koje podržava vlada insistiraju da se zabrana ne odnosi na hidžab, islamsku maramu koja pokriva kosu i vrat, ali ostavlja lice vidljivim.

Kirgistan je jedina zemlja u Centralnoj Aziji koja dozvoljava hidžabe u školama i uredima.

"Neće biti ograničenja za marame. Naše majke i sestre oduvijek su nosile marame kao dio naše tradicije i religije", rekao je predsjednik parlamenta Nurlanbek Šakijev kada je prošle godine predstavio zakon.

Nikab je uobičajen u arapskim zaljevskim zemljama. Iako u Kirgistanu ne postoji tradicija nošenja nikaba, ova odjeća postaje sve popularnija među nekim konzervativnim ženama posljednjih godina.

Žustre rasprave
Već godinama traju žustre javne rasprave o nikabu u Kirgistanu. Njegova sve veća popularnost potaknula je državnu kampanju pod nazivom "Kuda idemo?" prije skoro deset godina.

Godine 2023. zastupnica Šarapatan Mažitova pokrenula je novu kampanju protiv nikaba nakon posjete južnoj regiji Oš, gdje je, kako je rekla, bila šokirana brojem lokalnih žena koje nose nikab.

"Svaka četvrta žena u Ošu nosi nikab, a njihov broj raste iz dana u dan", tvrdila je Mažitova tokom sjednice parlamenta.

Mažitova je kampanju usmjerila i protiv muških brada, koje se široko smatraju znakom religijskog konzervativizma. Pozvala je vladu i parlament da zabrane nikab i duge brade, nazivajući ih "sigurnosnom prijetnjom".

Kirgistanska Uprava za duhovna pitanja, koju podržava država, javno je saopštila da je "hidžab obavezan (za muslimanske žene), ali nikab nije".

Međutim, kritičari upozoravaju da će zabrana otuđiti i izolirati žene koje nose nikab.

Tridesetosmogodišnja domaćica koja nosi nikab rekla je za Kirgistanski servis Radija Slobodna Evropa da će zabrana zakomplikovati njen život.

Majka dvoje djece, koja je govorila pod uslovom da ostane anonimna, rekla je da je počela nositi nikab na zahtjev supruga, koji radi u Rusiji, kada su se vjenčali prije šest godina.

"Sada postoji zabrana, i ne znam šta da radim. Ne znam šta će moj muž reći kad se vrati kući", rekla je žena iz južnog grada Kara-Suu.

"Otkako sam pročitala o zabrani na internetu, trudim se da više ne izlazim iz kuće. (Kada moram izaći), pokrivam lice medicinskom maskom", dodala je.

U ime sigurnosti
Ostale zemlje Centralne Azije, uključujući Kazahstan, Tadžikistan i Uzbekistan, zabranile su hidžab u školama, uredima i vladinim zgradama.

Policija u Tadžikistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu provodila je racije na ulicama i pijacama, prisiljavajući muškarce s dugim bradama da ih obriju.

Mjere protiv bilo kakvih vidljivih izraza islama često se provode u ime očuvanja sigurnosti i očuvanja tradicionalnih vrijednosti.

Vlasti u Centralnoj Aziji insistiraju da njihova nacionalna odjeća ispunjava zahtjeve islamske odjeće za žene.

Turkmenistan službeno nije zabranio hidžab, ali zahtijeva da žene nose turkmensku narodnu odjeću na poslu i javnim događajima. Bilo je izvještaja da su vlasti naredile nekim ženama koje nose hidžab da skinu marame.

Tadžikistan redovno promoviše tradicionalnu tadžikistansku odjeću za žene, dok zabranjuje ono što naziva "stranom" odjećom, aludirajući na islamsku odjeću.

(Vijesti.ba/RSE)

Izdvajamo