Cilj teleskopa je, navode, razotkriti tajne ranog svemira. Za razliku od svog prethodnika, svemirskog teleskopa James Webb (JWST), koji se fokusira na detaljna promatranja specifičnih nebeskih 'meta', očekuje se da će SPHEREx mapirati cijelo nebo
SPHEREx je skraćenica za Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer. Razvoj tog teleskopa od 500 kilograma vrijedio 488 miliona dolara, a misija bi trebala trajati dvije godine. NASA je postavila nekoliko ključnih ciljeva koje ovaj projekt treba ostvariti.
Jedan od primarnih ciljeva SPHEREx-a je istraživanje takozvane kozmičke inflacije – fenomena koji je nastupio u prvih milijarditi dio trilionskog dijela trilionskog dijela sekunde nakon Velikog praska, kada je svemir eksponencijalno narastao. SPHEREx će pružiti uvide u svemir star čak 14 milijardi godina.
Tijekom dvije godine, teleskop će mapirati raspodjelu više od 450 miliona galaksija i preko 100 miliona zvijezda unutar naše galaksije Mliječne staze. Prema NASA-i, teleskop će otkriti vodu i organske molekule smrznute u međuzvjezdanim oblacima plina i prašine u blizini zvijezda našeg svemirskog susjedstva.
'Misija će precizno odrediti lokaciju i količinu tih ledenih spojeva u našoj galaksiji, omogućujući istraživačima bolji uvid u dostupnost sirovih materijala za nastanak novih planeta', navodi NASA.
SPHEREx će svaka šest mjeseci mapirati cijelo nebo, koristeći vidljivu i infracrvenu svjetlost. Ova infracrvena svjetlost, koja nije vidljiva ljudskom oku, omogućit će mapiranje galaksija u 102 infracrvene valne duljine.
Jedan od fascinantnih aspekata teleskopa je njegova sposobnost mjerenja kolektivnog sjaja galaksija, uključujući one predaleke ili premalene da bi ih se uočilo tradicionalnim instrumentima. Kako bi izbjegao stvaranje vlastite infracrvene svjetlosti, teleskop će raditi na ekstremno niskim temperaturama od -210 stupnjeva Celzijusa, što će omogućiti precizno prikupljanje svjetlosti iz udaljenih galaksija i zvijezda.
(Vijesti.ba)