Libanski šiitski pokret Hezbollah saopćio je da će 23. februara održati komemorativni skup bivšem lideru Hassanu Nasrallahu, ubijenom krajem septembra prošle godine u izraelskom bombardovanju južnog predgrađa Bejruta.
Novi vođa proiranskog pokreta Naim Qassem obećao je “grandioznu i narodnu komemoraciju dostojnu te velike ličnosti”, prenijela je Beta.
Qassem je dodao da je taj događaj morao biti odgođen iz “sigurnosnih razloga” i dvomjesečnog rata izraelske vojske i Hezbollaha, koji podržava palestinski pokret Hamas u ratu protiv Izraela.
"Nakon što su sigurnosni uslovi spriječili održavanje sahrane" tokom dva meseca sveopšteg rata koji je okončan sporazumom o prekidu vatre postignutim 27. novembra, Hezbollah je odlučio da 23. februara održi veliku javnu sahranu za Nasrallaha", rekao je Naim Qassem.
"Nadamo se da će to biti velika pogrebna povorka koja dolikuje ovoj velikoj ličnosti“, dodao je Qassem.
Qassem je također po prvi put potvrdio da je vodeći zvaničnik Hashem Safieddine izabran da naslijedi Nasrallaha prije nego što je i on ubijen u izraelskom napadu u oktobru.
Grupa će održati Safieddineovu sahranu istog dana kada i Nasrallahova. S tim da će Nasrallah biti sahranjen na periferiji Bejruta "na zemljištu koje smo izabrali između starog i novog aerodromskog puta", dok će Safieddin biti sahranjen u svom rodnom gradu Deir Qanun u južnom Libanu.
Sayed Hassan Nasrallah bio je lider Hezbollaha, libanske političke stranke i dominantnog političkog bloka šiitske muslimanske zajednice.
Hezbollahu se pridružio 1982. godine, nakon izraelske invazije, a deset godina kasnije je na zahtjev iranskog ajatolaha Alija Khameneija preuzeo vodstvo pokreta.
Pod Nasrallahovim vodstvom Hezbollah je postao ozbiljan protivnik izraelskih snaga u južnom Libanu.
Njegov položaj u zemlji ojačao je nakon što su mu izraelske snage ubile sina 1996. godine.
Napadi Hezbollaha na izraelske oružane snage bili su važan faktor u odluci Izraela da se povuče iz južnog Libana 2000. godine. Također je bio veliki protivnik Države Izrael.
“Ne vjerujem u Državu Izrael kao pravnu, jer je utemeljena na okupaciji”, rekao je u intervjuu 2000. godine.
Nasrallah, koji je živio u južnom Bejrutu, bio je oženjen i imao troje djece. Ubijen je u velikom izraelskom napadu na Bejrut.
(Vijesti.ba)