Američki predsjednik Donald Trump rekao je u četvrtak kako nije siguran da bi SAD trebao uopšte išta trošiti na NATO, rekavši novinarima da SAD štiti članice NATO-a, ali one “ne štite nas”.
Trump je ponovio svoje ranije zahtjeve da ostale članice transatlantskog saveza troše pet posto svog bruto domaćeg proizvoda (BDP) na odbranu, što je veliko povećanje u odnosu na trenutni cilj od dva posto i nivo koji nijedna država NATO-a, uključujući SAD, trenutno ne doseže.
“Nisam siguran da bismo trebali išta trošiti, ali bismo im svakako trebali pomoći. Mi njih štitimo. Oni ne štite nas. Trebali bi povećati svoju potrošnju s dva na pet posto”, rekao je Trump novinarima nakon potpisivanja izvršne uredbe u Ovalnom uredu.
Washington finansira 15,8 posto godišnjih rashoda tog 32-članog vojnog saveza od oko 3,5 milijardi dolara. To je najveći udio, uz njemački, prema analizi NATO-a za 2024. Neizravni finansijski doprinos SAD-a savezu, koji obuhvaća SAD, Kanadu i više od 20-ak evropskih zemalja, uključuje vojne snage, ali to ne čini dio godišnjeg proračunate organizacije.
Ukupni odbrambeni budžet SAD-a nadmašuje budžet ostalih članica NATO-a i iznosio je 816,7 milijardi dolara u 2023, prenosi Hina.
Trumpov novi državni sekretar Marco Rubio razgovarao je u srijedu s glavnim sekretarom NATO-a Markom Rutteom i osnažio predanost SAD-a tom savezu, a njih su dvojica također “razgovarali o važnosti posjedovanja sposobnih odbrambenih saveznika i stvarne podjele tereta”, saopštio je State Department u četvrtak.
Dužnosnici iz zemalja NATO-a i analitičari smatraju da NATO neće poslušati Trumpov prijedlog o tako velikom povećanju potrošnje za obranu, ali će vjerovatno pristati premašiti svoj trenutni cilj.
Analitičari kažu da bi brojka od pet posto bila politički i ekonomski nemoguća za gotovo sve članice. Međutim, novi će cilj vjerovatno biti dogovoren na summitu NATO-a u Haagu u junu, potaknut strahom da bi Rusija mogla napasti i neku zemlju NATO-a nakon Ukrajine, ali i zbog Trumpovih insistiranja, rekli su dužnosnici.
Neki očekuju dogovor o cilju potrošnje na vojsku od oko tri posto BDP-a. Ali čak i to bi bilo teško za mnoge članice, koje jedva da ispunjavaju, ako uopšte i ispunjavaju cilj od dva posto potrošnje u ovom trenutku, decenije nakon što je taj cilj postavljen. Osam članica NATO-a ne ispunjava trenutni cilj, prenosi Aljazeera.
(Vijesti.ba)