"Američki brodovi se ozbiljno naplaćuju i prema njima se ne postupa pošteno na bilo koji način, oblik ili formu, a to uključuje i mornaricu Sjedinjenih Država, a prije svega, Kina upravlja Panamskim kanalom. I nismo ga dali Kini. Dali smo ga Panami i vraćamo ga”, rekao je Trump.
Na ove najave stigao je žestok odgovor iz Paname, čiji je predsjednik Jose Raul Mulino poručio da se "nijedna nacija na svijetu ne može miješati u panamsku administraciju".
"Ponavljam ono što sam izrazio u svojoj poruci naciji 22. decembra: Kanal će i dalje pripadati Panami i njegova administracija će i dalje biti pod panamskom kontrolom u pogledu njene trajne neutralnosti", rekao je Mulino, te dodao:
"Ne postoji nijedna nacija na svijetu koja moxže da se miješa u našu administraciju. Kanal nije bio ničija koncesija. Bio je to rezultat generacijskih borbi koje su kulminirale 1999. godine, kao rezultat sporazuma Torrijos-Carter, i od tada do danas, 25 godina, neprekidno, uspjeli smo ga i odgovorno širiti da služi svijetu i njegovoj trgovini, uključujući Sjedinjenih Država".
Rekao je da im međunarodno pravo daje kao idealan način za upravljanje odnosima između država i savezničkih i prijateljskih zemalja.
U prethodnih mjesec dana američki predsjednik je inicirao proces nacionalizacije Panamskog kanala kao prvorazrednog interesa za nacionalnu sigurnost SAD-a, a što je i potvrdio u svom inauguracijskom govoru.
(Vijesti.ba)