Uredbom se glavnom državnom zužiocu nalaže da ne provodi taj zakon kako bi se Trumpovoj administraciji "dala prilika da odredi odgovarajući tok radnji u vezi s TikTokom".
Novi američki predsjednik također je uputio Ministarstvo pravosuđa da pošalje pisma kompanijama poput Applea, Alphabetovog Googlea i Oraclea koje rade s TikTokom u kojima se navodi da "nema kršenja propisa i da nema odgovornosti za bilo kakvo ponašanje koje se događa tokom gore navedenog razdoblja."
Na pitanje što je efekat uredbe o TikToku Trump je rekao:
"Samo mi je dala pravo da ga prodam ili zatvorim", dodavši da mora donijeti odluku.
Američki Vrhovni sud u petak je potvrdio zakon prema kojemu ByteDance, vlasnik TikToka, mora prodati popularnu aplikaciju koju koristi gotovo pola Amerikanaca ili će od 19. januara biti zabranjena u zemlji zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost.
ByteDance zasad odbija prodati svoj poslovni dragulj, iako se javilo nekoliko investitora.
TikTok je jedna od najpopularnijih društvenih mreža u SAD-u, a koristi ju oko 170 miliona Amerikanaca, odnosno otprilike polovina ukupnog stanovništva, uključujući mnogo mladih.
Činjenica da je TikTok u kineskom vlasništvu godinama brine američke zvaničnike.
SAD smatra da kineska kontrola nad TikTokom predstavlja "ozbiljnu prijetnju" američkoj nacionalnoj sigurnosti, a da Kina nastoji prikupiti ogromne količine osjetljivih podataka o Amerikancima kako bi potajno manipulirala javnim mnijenjem i tvrdi da Kina prisiljava firme poput ByteDancea da u tajnosti predaju podatke o korisnicima društvenih mreža te izvršavaju direktive kineske vlade.
Ogromna baza podataka TikToka, smatra SAD, predstavlja snažan alat koji bi kineska vlada mogla upotrijebiti za uznemiravanje, regrutiranje i špijunažu, te da bi Kina "mogla TikTok iskoristiti kao oružje kako bi naškodila SAD-u".
Zakon o zabrani TikToka ne bude li prodan američkom korisniku prošle je godine izglasan u Kongresu glasovima obiju stranaka.
(Vijesti.ba / HINA)