19.01.2025 / 17:15 Zanimljivosti - Šta je bolje koristiti?

Kazna nije najbolje rješenje za dječije 'ispade'

Kazna nije najbolje rješenje za dječije 'ispade'
Foto: Ilustracija
Metoda izolacije kao kazne, poznata kao time-out, proslavila se kroz britansku emisiju Supernanny, gdje ju je odgajateljica Jo Frost koristila za smirivanje dječjih ispada. Iako djeluje efikasno na ekranu, stručnjaci i roditelji sve su skeptičniji prema ovom pristupu.

Psiholozi i odgojatelji upozoravaju da kazna kroz izolaciju može štetiti djetetu. Iako se metoda čini efikasnim načinom smirivanja, istraživanja pokazuju da dijete nije u stanju razmišljati o svom ponašanju ako je preplavljeno snažnim emocijama, poput straha i tuge.

Također, kazna izolacijom kod djeteta može izazvati osjećaje srama, usamljenosti i manje vrijednosti. Umjesto da razumije što je pogriješilo, dijete se fokusira na to kako izbjeći kaznu idući put, često laganjem ili pretvaranjem.

Cilj discipline je poučiti dijete kako se nositi s emocijama, a ne kazniti ga. Stavljanjem djeteta u ćošak, ostavljamo ga samo s osjećajima, bez podrške. To može dovesti do pasivne agresije, niskog osjećaja vrijednosti ili straha od pogrešaka, piše City Magazine.

Umjesto kažnjavanja izolacijom, možemo primijeniti metode koje pomažu djetetu razumjeti svoje ponašanje i poboljšati ga.

  • Razgovor: Kad se dijete smiri, porazgovarajte o tome što se dogodilo, zašto je ponašanje bilo pogrešno i kako bi moglo drugačije reagirati
  • Učenje izražavanja emocija: Ponudite djetetu riječi i načine za izražavanje ljutnje ili razočaranja kako to ne bi činili kroz vikanje ili agresiju
  • Postavljanje granica s poštovanjem: Važno je postaviti jasne granice, ali na način koji potiče saradnju i razumijevanje, a ne strah.

(Vijesti.ba)

Izdvajamo