18.01.2025 / 21:14 BiH - Prošlo je pola godine

Dok se bjegunac Galić 'liječi' uz Jadransko more, bh. pravosuđe boluje

Dok se bjegunac Galić 'liječi' uz Jadransko more, bh. pravosuđe boluje
Ilustracija / Vijesti.ba

9. januara navršilo se šest mjeseci otkako je Zoran Galić, čovjek koji je bio na čelu dvije od tri državne policijske agencije u Bosni i Hercegovini, pobjegao u Hrvatsku, da ne bi bio uhapšen.

Galića su trebali uhapsiti službenici SIPA, policijske agencije u kojoj je za zamjenika direktora imenovan u martu 2023. godine.

Podsjećamo, Tužilaštvo BiH je za njim raspisalo potjernicu 8. avgusta, a osumnjičen je za organizovani kriminal, zloupotrebu položaja, primanje dara i krijumčarenje akcizne robe, u koju spadaju duhan, alkohol i gorivo. Galića se tereti da je zlupotrijebio položaj direktora Granične policije BiH u periodu od 2014. do 2023. godine, da je u zamjenu za mito zaštitio međunarodnu grupu krijumčara cigareta.

19. augusta Županijski sud u Splitu je odlučio da Galić neće biti izručen Bosni i Hercegovini te je odbio odrediti mu pritvor radi izručenja BiH po crvenoj Interpolovoj potjernici. Tako se Galić već pola godine kreće hrvatskim teritorijem kao slobodan čovjek.

Vrhovni sud Republike Hrvatske presudio je da je Županijski sud u Splitu povrijedio zakon kada je, odbijajući izručenje zamjenika direktora SIPA-e Zorana Galića, odbio odrediti mu istražni zatvor. Ipak, odluka se nije mijenjala.

Nakon bijega u Hrvatsku, Galić je najprije od SIPA-e zatražio bolovanje, a zatim preko svog advokata podnio i zahtjev da prije isteka mandata bude razriješen dužnosti zamjenika direktora ove agencije, navodeći da je ispunio uslove za penzionisanje.

Galić je razriješen dužnosti, a zaključkom Vijeća ministara BiH onemogućeno mu je pravo na otpremninu ili neke druge beneficije, jer je bjegunac kojeg traže organi gonjenja.

Galić nije ni prvi, a sigurno ni posljednji u nizu državljana Bosne i Hercegovine koji su iskoristili benefit dvojnog državljanstva i hrvatskog pasoša da pređu granicu i postanu nedostupni bh. pravosuđu.

Mehanizam je to zaštite legitimnih predstavnika koji se dobro čuva i provjereni obrazac ponašanja kadrova HDZ-a, od Ante Jelavića do Galića. Na ovu je poziciju, kao i sve prethodne, Galić došao voljom HDZ-a BiH. No, samoprozvani “nositelji europskih vrijednosti” sve ove mjesece o ovom bijegu šute.

I dok se Galić "liječi" u susjedstvu, kako su tvrdili njegovi advokati, bh. pravosuđe boluje.

Zbog zloupotrebe privilegija, zbog urušavanja integriteta pravosudnih sistema u obje države, koja urušava i stabilnost stabilnost i sigurnost.

U međuvremenu "legitimni samoproglašeni predstavnik Hrvata u BiH" obilazi Zagreb optimističan, usta punih reformi, pravde i prava, evropskog puta, borbe za "ugrožene Hrvate" i svijetle budućnosti.

9. januara navršilo se ŠEST MJESECI otkako je Zoran Galić pobjegao u Hrvatsku da bi izbjegao hapšenje.

Ožalošćeni: bh. građani, bh. pravosuđe i pravda.

Obradovani: _____________________________________________


(Vijesti.ba)

 

Izdvajamo