Kontroverzni zakon, koji je prvotno imao snažnu dvostranačku podršku, sada izaziva podjele i paniku jer postoji prijetnja da bi njegovi efekti mogli poremetiti digitalni prostor i odnose s javnošću, piše Politico.
Analitičari upozoravaju da bi zabrana TikToka, platforme koju koristi više od 150 miliona Amerikanaca, mogla izazvati reakciju mladih birača i pravne izazove, dok političari traže kompromis između nacionalne sigurnosti i slobode govora.
Zakonodavci traže načine za spas aplikacije, a Kongres i Bijela kuća našli su se na nepoznatom terenu. Grupa demokrata, uključujući čelnika senatske manjine Chucka Schumera, osobno je apelirala na Bijelu kuću predsjednika Joea Bidena da odgodi rok zakazan za 19. januara. TikTok je dobio nalog da se do tog datuma odvoji od kineske kompanije ByteDance, koja ima sjedište u Pekingu, ili će se suočiti s uklanjanjem iz američkih trgovina aplikacijama.
Zabrana bi mogla imati dalekosežne posljedice, uključujući narušavanje odnosa s Kinom, pravne izazove i potencijalni gubitak jedne od najpopularnijih platformi u SAD-u. Rasprava oko TikToka postala je ključna točka sukoba između sigurnosnih pitanja i pitanja tehnologije, a kako se rok bliži, pritisak raste.
Novoizabrani predsjednik Donald Trump, koji je jednom pokušao zabraniti TikTok izvršnom naredbom, sada traži način da odgodi zabranu, što bi moglo staviti njegovo ministarstvo pravosuđa u poziciju da ne provodi savezni zakon. Čak su i neki političari koji su inače vrlo oštri prema Kini u Kongresu sada otvoreni za dogovore koji bi omogućili aplikaciji da ostane dostupna još neko vrijeme.
"Jasno je da nam treba više vremena za pronalazak američkog kupca aplikacije kako se ne bi poremetili životi i prihodi milijuna Amerikanaca, posebno influencera koji su izgradili snažne mreže pratitelja. TikTok treba preživjeti, ali pod novim vlasništvom", izjavio je senator Chuck Schumer.
Tiktok is getting banned in the USA on the 19th. Where are it's users going? Not to Twitter or Meta...
— Pimp Master Broda (@PimpMasterYoda1) January 13, 2025
They're going directly onto another Chinese social media app that's quickly converting everything to have English options and Lemon8 which is Tiktok 2.0 pic.twitter.com/51RCzLK2ca
Iako su zakonodavci iz obje stranke u velikom broju glasali za zakon o TikToku, a predsjednik Joe Biden ga ubrzo potpisao, sada se čini da nijedna stranka ne želi snositi odgovornost za zabranu aplikacije sa 170 miliona korisnika u SAD-u.
(Vijesti.ba)