Više od 27.000 žena u 16 lokalnih zajednica u bh. entitetu RS nema ginekološku zaštitu, jer domovi zdravlja u tim opštinama nemaju stalno zaposlenog ginekologa.
Prema podacima kojima raspolaže Institut za javno zdravstvo RS, a koje su ustupili "Nezavisnim novinama", domovi zdravlja u kojima nema stalno zaposlenog ginekologa su Kneževo, Šipovo, Istočni Drvar, Krupa na Uni, Petrovac, Oštra Luka, Kostajnica, Han Pijesak, Trnovo, Čajniče, Novo Goražde, Kalinovik, Ljubinje, Berkovići, Srebrenica i ambulanta "Stari Grad" Hreša u Istočnom Starom Gradu.
"U domovima zdravlja Ribnik, Rogatica i Bileća povremeno se pružaju zdravstvene usluge iz oblasti ginekologije, iako nemaju stalno zaposlenih ginekologa", navode iz Instituta za javno zdravstvo RS za "Nezavisne novine".
Prema podacima Zavoda za statistiku RS i njihovoj procjeni iz sredine prošle godine, u ovim lokalnim zajednicama su živjele 27.104 žene.
Iz Fonda zdravstvenog osiguranja RS za "Nezavisne novine" ističu da iako je u pojedinim domovima zdravlja, poput onog u Istočnom Sarajevu, bio izražen nedostatak ginekologa, ovaj problem trenutno je prevaziđen i žene sa tog područja imaju obezbijeđenu ginekološku zdravstvenu zaštitu na primarnom nivou kao i u drugim opštinama.
"Međutim, jeste primjetno da se pojedini domovi zdravlja suočavaju sa nedostatkom kadrova, uključujući i porodične doktore, ne samo ginekologe, te je jako važno da se i lokalne zajednice uključe u rješavanje kadrovskih pitanja, jer prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti i lokalne zajednice imaju obavezu da učestvuju u finansiranju zdravstvene zaštite. Takođe, lokalne zajednice su i osnivači domova zdravlja. Međutim, skoro nijedan dom zdravlja ne učestvuje u finansiranju, iako utiču na politiku zapošljavanja u ovim zdravstvenim ustanovama", ističu iz Fonda za "Nezavisne novine".
Kako dodaju, od izuzetnog im je značaja da osiguraju dostupnost zdravstvenih usluga u svim dijelovima RS, kako bi svi osiguranici imali jednak tretman.
"Zato je neophodno da se lokalne zajednice aktivno uključe u podršku i ulaganje u razvoj kadrova koji nedostaju na njihovoj teritoriji. To je direktna korist za stanovnike opštine, a ujedno i jedan od najvažnijih zadataka lokalne zajednice: da zaštiti interese i zdravlje ljudi na lokalnom nivou", navode oni za "Nezavisne novine" dodajući da oni svake godine raspisuju poziv za doktora porodične medicine, pedijatra i ginekologa na primarnom nivou zdravstvene zaštite, te da je za 2025. godinu ovaj posao završen.
Kako su naveli, jedna od tih opština je i Kneževo, a kako im govori jedna od mještanki, ginekolog im dolazi jednom mjesečno, kao i kardiolog, pedijatar i ortoped, dok stalno zaposlenog ginekologa koji je tu svakodnevno nemaju.
"Kada nam je hitno, tada uzimamo uputnicu i idemo u Banjaluku", kaže ona za "Nezavisne novine".
Prema riječima žene iz Šipova sa kojom smo razgovarali, situacija je slična kao i u Kneževu.
"Nama dolazi ponekad ginekolog, možda jednom mjesečno. Mi imamo samo doktore opšte medicine, nemamo specijaliste. Ako nam nešto treba idemo u Jajce ili Banjaluku", kaže ona.
Na pitanje da li im to predstavlja problem, ona ističe da su već navikli te da za drugačije i bolje ni ne znaju.
(Vijesti.ba)